Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

To była największa manifestacja przeciwko sowieckiej agresji na Węgry. Olsztynianie upamiętniają wydarzenia z 1956 roku

Fot. A. Socha

Na Warmii i Mazurach rozpoczynają się obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Wegierskiej.

Prawie 63 lata temu 20 tysięcy spośród około 56 tysięcy mieszkańców Olsztyna, protestowało przeciwko sowieckiej agresji na niepodległe Węgry. Była to największa w Polsce i w całej Europie manifestacja poparcia dla narodu węgierskiego. Dla uczczenia tego wydarzenia od dziś do 30 października w Olsztynie i Dobrym Mieście zaplanowano  między innymi otwarcie olsztyńskiej wystawy plenerowej na Targu Rybnym Polska-Węgry 1956, koncerty muzyki węgierskiej i rockowe pod hasłem „Nie tylko Omega”, pokazy filmów węgierskich z udziałem aktora Jana Nowickiego, degustacje potraw węgierskich i konferencję naukową.

Wydarzenia rozpoczną się o 11 mszą świętą w olsztyńskim kościele p.w.Najświętszego Serca Pana Jezusa, o 12.30 zostanie odczytany apel pamięci przy placu Bema, a o 13 zaplanowano uroczystość w sali sesyjnej starostwa powiatowego. Organizatorem Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Dowódcy Armii Krajowej.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Olsztyn.

 

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Węgry
Węgierscy artyści pokazali się na Warmii

W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwarto wystawę 26 artystów ze stowarzyszenia Kapos ART z Węgier. Kapos Art było pierwszym stowarzyszeniem skupiającym artystów,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV