Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ten program ma ograniczyć marnowanie wody. Złóż wniosek i zdobądź dotację

 

Dziś (czwartek) ostatni dzień na składanie wniosków w tej edycji programu Moja Woda. To program, który ma poprawić tzw. małą retencję i ograniczyć marnowanie wody w domach jednorodzinnych.

Program Moja Woda przyznaje dotacje na urządzenia służące zatrzymywaniu wody deszczowej. O pieniądze mogą wnioskować właściciele domów jednorodzinnych, którzy chcieliby deszczówkę złapać, a potem użyć np. do podlania ogródka i dzięki temu marnować mniej wody.

Jesienią ubiegłego roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie przyznał ponad 650 dotacji na łączną kwotę ponad 3 milionów złotych, do obecnej edycji programu Moja Woda do wczoraj wpłynęło już ponad 600 wniosków.

Największym zainteresowaniem cieszą się zbiorniki do magazynowania wody deszczowej – zbiorniki podziemne i nadziemne. Instalowane są też oczka wodne. A woda ta jest później używana do podlewania

– informuje Krzysztof Rutecki z Wojewódzkiego Funduszu.

00:00 / 00:00

Przyjmowanie wniosków drogą elektroniczną kończy się dziś, natomiast wnioski papierowe będzie można składać jeszcze do 12 lipca. Przedstawiciele WFOŚiGW zaznaczają jednak, że im później złożony wniosek, tym mniejsze szanse na otrzymanie dotacji.

Eksperci twierdzą, że należy również lepiej gospodarować wodą w gospodarstwach rolnych regionu. Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego tworzy w powiatach tzw. partnerstwa na rzecz wody. Będą to spotkania rolników i ekspertów, które będą służyły zdiagnozowaniu problemów i szukaniu rozwiązań, jak zapobiegać suszy.

Pilotaż odbył się w powiecie braniewskim, wniosek był jednoznaczny – o wodę w gospodarstwach Warmii i Mazur należy zadbać lepiej, niż obecnie, by skuteczniej przeciwdziałać suszy.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, dofinansowanie
Poszkodowani pszczelarze i rolnicy mogą wnioskować o wsparcie z ARiMR

Do końca miesiąca rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rozpoczęły się nabory na dwa kolejne programy dotyczące pomocy dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV