Aktualności, Aplikacja mobilna
Poszkodowani pszczelarze i rolnicy mogą wnioskować o wsparcie z ARiMR
Do końca miesiąca rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rozpoczęły się nabory na dwa kolejne programy dotyczące pomocy dla pszczelarzy oraz rolników, którzy w poprzednim roku stracili część plonów wskutek wystąpienia klęsk żywiołowych.
Pszczelarze mogą aplikować o dodatkowe środki do każdej rodziny pszczelej, która przetrwała zimę – poinformowała prezes ARiMR Halina Szymańska:
Wysokość tego wsparcia wynosi 20 złotych do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Tegoroczny limit pomocy wynosi w sumie 35,5 mln zł.
Pomoc przewidziano też dla rolników, których uprawy w poprzednim sezonie ucierpiały przez klęski żywiołowe. Środki będą przysługiwać za straty spowodowane przez różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne. Ich wysokość będzie zależeć także od skali zniszczeń zweryfikowanych wcześniej przez terenowe komisje.
Z takiej pomocy może skorzystać producent rolny, który w zeszłym roku poniósł straty w uprawach rolnych spowodowane suszą, gradem, deszczem nawalnym, przemarznięciem upraw czy przymrozkami wiosennymi, powodzią, huraganem, uderzeniem pioruna, obsunięciem ziemi, lawiną. Wysokość szkód w uprawach musi wynieść co najmniej 20 procent plonów, a straty w całym gospodarstwie muszą być powyżej 30 procent średniej, rocznej produkcji rolnej
– mówi Halina Szymańska.
W przypadku strat powyżej 70 procent średnich rocznych zbiorów, dla producentów owoców w sadach podstawowa pomoc to 1 200 złotych do hektara, a w przypadku upraw polowych – 1 000 złotych do hektara. Stawki pomocy będą mniejsze o połowę (600 i 500 zł) w przypadku, gdy skala zweryfikowanych strat dotyczy od 30 do 70 procent średniej rocznej produkcji. Redukcję płatności o 50 procent spowoduje też brak ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw.
Wnioski o pomoc można wysyłać internetowo, pocztowo lub dostarczyć do najbliższego oddziału terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Autor: J. Golon/IAR
Redakcja: M. Rutynowski