Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ten film pokonał „Barbie”! Feministyczny neorelizm w Oknie na kulturę

Mat. prasowe

 „Jutro będzie nasze”, czyli przebojowy debiut aktorki i komiczki Paoli Cortellesi mówi o zbiorowym przebudzeniu i o kobietach, które jako pierwsze odważyły się przeciwstawić dziedzictwu przemocy.  O  feminizmie, włoskiej komedii oraz włoskiej duszy opowie italianistka i filmoznawczyni Diana Dąbrowska. 

„Jutro będzie nasze” – mocny, a jednocześnie zabawny i pełen emocji kobiecy głos, który stał się jednym z największych przebojów kinowych we Włoszech, wyprzedzając w tamtejszym box office nawet „Barbie” Grety Gerwig i „Oppenheimera” Christophera Nolana. Jak reklamuje dystrybutor Gutek Film  Jest to zasługą między innymi jednego z najbardziej zaskakujących – i jednocześnie satysfakcjonujących – zakończeń filmowych ostatnich lat.

Debiutująca jako reżyserka komiczka i aktorka Paola Cortellesi czerpie całymi garściami z włoskiego neorealizmu De Sici i Rosseliniego, nie rezygnując przy tym z humoru pasującego do wrażliwości współczesnego widza. „Jutro będzie nasze” jest dobrze skrojoną feministyczną tragikomedią o powojennym przeobrażeniu się Italii

–  pisze w recenzji dla Interia.pl Łukasz Adamski.

„Jutro będzie nasze” to debiut komiczki i aktorki Paoli Cortellesi, która, zagrała w nim także główną rolę. Ten czarno biały film o kobiecym przebudzeniu rozgrywa się w podnoszącym się z kryzysu powojennym Rzymie i nawiązuje do dzieł neorealizmu, w szlachetną tradycję wkłada jednak współczesne treści.

O karierze Cortellesi, włoskiej komedii i włoskim patriarchalizmie opowie Diana Dąbrowska, jedna z najlepszych znawczyń włoskiego kina, o którym opowiada na swoim znakomitym podcaście Accademia Włoskiego Kina.

Z italianistką i filmoznawczynią rozmawia Łukasz Adamski.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

Autor: Ł. Adamski
Redakcja: A. Niebojewska/BSC

Więcej w film, kino, Jutro będzie nasze
Aleksandra Bielska: mamy w DNA wspólne doświadczenie migracji naszych przodków

Czy na Warmii i Mazurach powstają dobre produkcje i jak filmowo wykorzystać potencjał województwa? Gościem Michaliny Rozbickiej była Aleksandra Bielska z elbląskiego kina Światowid. Pod hasłem...

Zamknij
RadioOlsztynTV