Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tego dnia nie można wymazać z pamięci. Politycy z Warmii i Mazur wspominają katastrofę smoleńską

10. rocznica katastrofy smoleńskiej

Katastrofa wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku, gdy rządowy TU-154M rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Na pokładzie samolotu znajdowało się 96 osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

Prezydenckim samolotem leciały także osoby związane z Warmią i Mazurami: urodzony w Jezioranach szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, pochodzący z Lidzbarka Warmińskiego biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, a także posłanka Grażyna Gęsicka i wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński.

Wśród osób, które zginęły w katastrofie byli nie tylko bliscy znajomi i współpracownicy warmińsko-mazurskiej posłanki Iwony Arent, ale także jej najbliższa przyjaciółka – Aleksandra Natalii-Świat.

Wojciech Kossakowski, warmińsko-mazurski poseł PiS wspomina, że w tym dniu otarł się o śmierć. Dzień wcześniej dostał propozycję, by leciał do Smoleńska prezydenckim samolotem, jednak zdecydował się udać tam pociągiem.

Potem w Katyniu, gdy jeszcze nie wiedział co się stało, telefony i SMS-y z pytaniem czy żyje nabrały innego znaczenia.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D.Grzymska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Smoleńsk, katastrofa Smoleńska, Katyń
Leonard Krasulski: To 10. rocznica katastrofy smoleńskiej, a pamięć o parze prezydenckiej i kolegach wciąż żywa

To były najbardziej szokujące dni w moim życiu - powiedział w Porannych pytaniach poseł PiS z Elbląga Leonard Krasulski, wspominając katastrofę smoleńską, która wydarzyła się 10...

Zamknij
RadioOlsztynTV