Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tarcza antyinflacyjna i stopa bezrobocia. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Ostatni poniedziałek miesiąca i odpoczynek od polityków w audycji, My, Wy, Oni. Naszymi gośćmi byli przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Z zaproszenia do studia skorzystali:

  • Jarosław Szunejko – przewodniczący wojewódzkiej rady OPZZ
  • Wojciech Kowalski – zarząd regionalnej Solidarności
  • Rafał LaskowskiWarmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Lewiatan
  • Jan Zdziarstek – kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club

Tematy:

1. Rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że rządzący będą utrzymywać tarcze antyinflacyjne tak długo jak będzie to możliwe. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, od 1 stycznia Polska nie będzie mogła utrzymywać obniżonych stawek VAT m.in. na paliwa silnikowe, nawozy czy energię elektryczną. Zgodziła się natomiast na utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na początku listopada, że tarcza antyinflacyjna pozostanie, choć przyjmie nową formę – ze względu na brak zgody na nią ze strony Komisji Europejskiej. „Przeciwnie, ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT” – mówił wówczas szef rządu. „Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (…) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać” – deklarował premier. Zapewnił jednocześnie, że „tak długo, jak się da, i nie będzie gwałtownego sprzeciwu KE, utrzymamy zerowe stawki VAT na żywność”.

2. Stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wyniosła w październiku 8,3 procent, przy średniej krajowej na poziomie 5,1 procent. Z najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie wynika, że w regionie jest 38 900bezrobotnych. Najniższe bezrobocie jest w Olsztynie 1,9 procent, w powiecie iławskim 4,4, a w nidzickim 6,2. Najwyższe jest z kolei w powiatach graniczących z obwodem kaliningradzkim – w bartoszyckim 18,6 procent, kętrzyńskim 17,9 i w braniewskim 16,6 procent.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Wiesław Drożdzyński zaznaczył, że bezrobocie w regionie rośnie już od połowy roku, co może świadczyć o pewnym zastoju na rynku pracy.

W ciągu ostatnich 10 miesięcy zgłoszono do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie prawie 39 tysięcy ofert pracy i jest to o 6 tysięcy ofert mniej niż w tym samym czasie zeszłego roku. Warmia i Mazury nie są już regionem z najwyższą stopą bezrobocia w kraju. O pół procent wyższa jest na Podkarpaciu. To wynika z nowych przeliczeń GUS-u, który uwzględnił wyniki ostatniego spisu powszechnego w rolnictwie.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Niebojewska za M. Lewiński

 

Więcej w audycja
Świętujemy i wspominamy. 22 urodziny audycji Dziecinada

Audycja dla dzieci i młodzieży obchodzi 22 urodziny. Z tej okazji w porannej Dziecinadzie nie zabrakło urodzinowych konkursów, tortu i wspomnień. Dziecinada to audycja, której pomysłodawczynią...

Zamknij
RadioOlsztynTV