Ełk, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Tama całkowicie zniszczyła drogę. Wszystkiemu winne bobry
Bobry zablokowały drogę gminną między miejscowościami Czaple i Świdry w gminie Ełk. Jest ona nieprzejezdna od ponad tygodnia.
Bobry wybudowały tamę na rzeczce w pobliżu drogi między miejscowościami Czaple i Świdry. Tama spowodowała spiętrzenie wody, co przy dość obfitych opadach sprawiło, że zalany jest obszar o powierzchni kilku hektarów. Woda wdarła się też na drogę, część jej powierzchni jest zamarznięta. W niektórych miejscach głębokość sięga kilkudziesięciu centymetrów.
Problem pojawił się 20 stycznia, potem było coraz gorzej. Dlatego ponad tydzień temu zamknięto dla ruchu kilkudziesięciometrowy fragment drogi. Mieszkańcy muszą korzystać z innych tras. Dziś (7 lutego) urzędnicy znów pojechali na miejsce, by sprawdzić, czy sytuacja się poprawiła. Niestety, według nich jest jeszcze gorzej, niż w ubiegłym tygodniu, a wejście na ten teren jest zbyt niebezpieczne.
Woda jest w części zamarznięta, w części płynąca, brak jest możliwości bezpiecznego wejścia i usunięcia zatoru. Ciężko jest w ogóle na ten lód wejść, lód jest ruchomy, na jego powierzchni jest woda i jest tak nieprzewidywalny, że stwarza to zbyt duże niebezpieczeństwo dla ludzi, którzy mieliby tam pracować
– mówi Marcin Supiński z Urzędu Gminy Ełk.
Na razie urzędnicy nie są w stanie określić, kiedy problem uda się rozwiązać. Będzie to zależało od pogody.
Wiadomo już, że ubiegły rok przyniósł wzrost wartości strat powodowanych przez bobry. W 2021 roku zgłoszono prawie 1,5 tysiąca szkód wyrządzonych przez te zwierzęta na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Szkody wyrządzone przez bobry dotyczyły ściętych i podtopionych drzew, plantacji drzewek ozdobnych i owocowych, zalanych upraw rolnych. Zdarzały się także przypadki uszkodzenia stawów rybnych w wyniku kopania nor w groblach, czy też przypadki zniszczenia ogrodzenia z powodu upadku drzewa ściętego przez bobr
– wymienia Justyna Januszewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Ta liczba szkód wywołanych przez bobry jest bardzo podobna, jak w roku 2020. Ale wzrosła ich wartość, gdyż zalania objęły większy teren. W 2021 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wypłaciła rolnikom 10,5 miliona złotych, czyli o 1 milion złotych więcej, niż rok wcześniej.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy