Szynakowie z Mortęg
Mortęgi. Rodowa siedziba żyjącej na przełomie XVI – XVII wieku mistyczki i reformatorki zakonu benedyktynek ksieni Magdaleny Mortęskiej od dwóch lat należy do Państwa Szynaków, jednych z największych w Polsce producentów mebli.
Jednak nie tylko Mortęgi łączą zmarłą w opinii świętości Służebnicę Bożą Magdalenę Mortęską i Państwa Alinę i Jana Szynaków. Lubawscy przedsiębiorcy, odkąd zostali właścicielami majątku w Mortęgach, odkryli w Mortęskiej przykład do naśladowania.
Kobieta, o wielkim intelekcie i bogatej duchowości fascynuje ludzi już od ponad 400 lat. Jest rzeczą dziwną, że choć odeszła w opinii świętości nigdy nie doczekała się procesu beatyfikacyjnego, pomimo kilkukrotnych próby przeprowadzenia tego procesu. Być może to nasze pokolenie będzie świadkiem wyniesienia na ołtarze postaci związanej z Ziemią Lubawską. Pamięć o Mortęskiej wciąż żyje, jej postać wciąż inspiruje ludzi, a to jest podstawową przesłanką do tego, żeby proces beatyfikacyjny mógł zostać formalnie rozpoczęty – mówi ks. Sławomir Oder, Wikariusz Sądowy Trybunału Zwyczajnego w Wikariacie diecezji rzymskiej, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, który teraz otrzymał misję przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Magdaleny Mortęskiej.
Przypomnimy teraz Państwu reportażu zatytułowany „Szynakowie z Mortęg”’ a po nim zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks Sławomirem Oderem i siostrą Małgorzatą Borkowską benedyktynką, historykiem i jedną z najwybitniejszych Polsce znawczyń historii życia zakonnego.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Kulik pt. Szynakowie z Mortęg
(akul/łw/as)