Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Szkoły włączają się w akcję szczepień przeciwko COVID-19. Podpisano umowę między kuratorium a szpitalem dziecięcym
„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – tak specjaliści przekonują do szczepień młodzieży przeciwko COVID-19. Warmińsko-mazurskie kuratorium oświaty i szpital dziecięcy w Olsztynie podpisali porozumienie w sprawie kampanii informacyjnej dotyczącej szczepienia uczniów.
W akcji weźmie udział ponad tysiąc szkół z regionu. Nastolatkowie mogą przyjmować preparat Pfizera – od 7 czerwca w punktach szczepień powszechnych, a od września – również w szkołach.
Każda iniekcja zmniejsza możliwość występowania kolejnych fal zachorowań – przekonuje wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki:
To akcja, która pozwoli nam uzyskać zbiorową odporność na koronawirusa i pozwoli powrócić do normalnego funkcjonowania. Już dziś możemy się cieszyć wieloma udogodnieniami i zluzowaniem obostrzeń, ale wiemy, że tej sytuacji nie możemy nazwać trwałą.
W pierwszym tygodniu września będzie akcja informacyjna w szkołach, skierowana do rodziców. W drugim tygodniu będzie możliwość wypełnienia i przygotowania od strony formalno-prawnej rodziców, jeśli podejmą decyzję szczepienia dzieci, a w trzecim tygodniu szczepienie będzie realizowane. Nie tylko w punktach powszechnych, które dają możliwość zaszczepienia już dzisiaj, ale będą także funkcjonowały mobilne punkty szczepień dedykowane do dzieci i młodzieży
– mówi Nowacki.
Kurator przypomina, że szczepienia są dobrowolne.
Ta akcja jest dedykowana konkretnie dyrektorom szkół i rodzicom po to, żeby przygotować do decyzji o dobrowolnych szczepień. Są też pewne wątpliwości i pytania, brak wiedzy – stąd ta inicjatywa
– wyjaśnia kurator oświaty.
Warto szczepić dzieci, bo COVID-19 często sieje spustoszenie również w ich organizmach, mimo że zakażenie przechodzą bezobjawowo – mówi Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor szpitala dziecięcego w Olsztynie.
Będąc na oddziale intensywnej terapii, trójka dzieci hospitalizowanych jest w powodu wieloukładowego stanu zapalnego – to są powikłania pocovidowe u dzieci, u których zakażenie przebiegało bezobjawowo. Rodzice nie wiedzieli, że dziecko było zakażone. Dopiero na oddziale w toku badań stwierdzono, że dziecko przeszło zakażenie 2-3 tygodnie temu. Stan jest bardzo ciężki
– mówi dyrektor placówki.
Spotkania z dyrektorami rozpoczęły się dziś (16 czerwca). Organizowane będą również prelekcje on-line z rodzicami.