Szef MON w Gołdapi. „Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy”
„Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego” – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w Gołdapi. Wicepremier wziął udział w uroczystej przysiędze żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Dziś w wojsku służy 172 tysiące żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej. Chcemy, aby Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy. Planujemy też zwiększyć od 1 września liczbę klas mundurowych
– mówił minister Mariusz Błaszczak.
Z 300 tysięcy, 50 tysięcy stanowić będą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Reszta to żołnierze służby zawodowej. Mariusz Błaszczak zapowiedział, że od września ruszą kolejne klasy mundurowe w szkołach średnich.
Podczas uroczystej przysięgi wojskowej w #Gołdap wicepremier @mblaszczak wyróżnił żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy odnieśli najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego. pic.twitter.com/sF5zHwT9RY
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 3, 2023
Wśród 4 200 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej są żołnierze, którzy przeszli przeszkolenie tu, w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym. Bardzo się cieszę, że praktycznie wszyscy zdecydowali się na to, żeby pozostać na kursie specjalistycznym, a więc będą żołnierzami zawodowymi, będą służyć w gołdapskim pułku (…) To naprawdę bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski, ale także bezpieczeństwa północno-wschodniej części naszego kraju. Mamy świadomość tego, co dzieje się w Europie – tego, że Putin postanowił odbudować imperium rosyjskie (…) a my przecież tu sąsiadujemy z Rosją
– mówił Błaszczak.
– Mamy świadomość tych wszystkich wyzwań i też odpowiadamy na nie poprzez wzmacnianie Wojska Polskiego – pokreślił wicepremier, wskazując, że stan osobowy gołdapskiego pułku wzrósł o 50 procent w ciągu ostatniego roku.
Podczas przysięgi wojskowej został podpisany list intencyjny dotyczący przekazania gruntów na potrzeby rozbudowy infrastruktury wojskowej w Gołdapi. pic.twitter.com/Ra0GarZmeA
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 3, 2023
– Przysięga to ważny moment dla żołnierzy – stwierdził wicepremier.
Żołnierzy DZSW jest 4200. Wśród nich są ci, którzy przeszli szkolenie w 15. Gołapskim Pułku Przeciwlotniczy i praktycznie wszyscy zdecydowali się tutaj służyć.
Przysięgę złożyła m.in. szer. Edyta Kozikowska.
Przyszłam do wojska, by kontynuować tradycje rodzinne – mój ojciec był żołnierzem. Chciałabym tak samo długo jak on pozostać na służbie.
– Wojsko to szansa dla młodych ludzi – mówił szef Rządowego Centrum Analiz wiceminister Norbert Maliszewski.
Mieszkańcy myślą w kategoriach bezpieczeństwa, ale także rozwoju. A wojsko to szansa nie tylko na rozwój, ale także na dobre zarobki i karierę.
– Wojsko jest coraz bardziej nowoczesne – dodała senator Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Kopiczko.
Ma coraz lepszy sprzęt, ale także coraz więcej ludzi chce w wojsku służyć, nie tylko mężczyźni, ale także kobiety.
Rząd chce, by docelowo w polskiej armii służyło 300 tys. żołnierzy.
Plany są ambitne Docelowo ma być 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT i sukcesywnie tak się dzieje
– podkreślił poseł PiS Wojciech Kossakowski.
Więcej żołnierzy to większe bezpieczeństwo. W razie zagrożenia będzie miał nas kto bronić
– ocenił poseł PiS Jerzy Małecki.
Wojewodę Artura Chojeckiego cieszy zainteresowanie wojskiem.
To dobrze, że coraz więc ludzi wstępuje do wojska i coraz częściej uczestniczymy w przysięgach wojskowych.
– Wojsko to dobry wybór – mówił pełnomocnik PiS w okręgu ełckim Mateusz Szkaradziński.
Służba w wojsku to szansa na pracę, nie tylko dla młodych ludzi, ale także dla specjalistów.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek
Autor: M. Zbrożek / IAR / PAP
Redakcja: K. Ośko / B. Świerkowska-Chromy