Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szef MON na przysiędze żołnierzy ochotników w Braniewie. W regionie służy już prawie 3 tysiące terytorialsów

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Minister obrony narodowej uczestniczył w przysiędze wojskowej żołnierzy 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, który wchodzi w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zawsze blisko ludzi i ich dramatów. Właśnie dlatego często jako pierwsi przychodzą im z pomocą – powiedział w Braniewie minister Mariusz Błaszczak. Przemawiając do żołnierzy dziękował im za służbę.

Nie ma nikogo z nas, kto by nie spotkał żołnierza w oliwkowym berecie. Szczególnie w czasach epidemii żołnierze WOT byli obecni wszędzie tam, gdzie była taka potrzeba. Byli na pierwszej linii, udzielali pomocy, wspierali. Pamiętamy też o usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Zawsze żołnierze WOT są na miejscu. Jesteśmy dumni z Was, jesteśmy dumni z tego, że zdecydowaliście się przystąpić do Wojska Polskiego.

00:00 / 00:00

Błaszczak poinformował, że MON wprowadził zmiany w sposobie rekrutacji do Wojska Polskiego, „aby ten proces stał się łatwiejszy i był bardziej płynny”.

Stworzyliśmy mobilne centra rekrutacji. Stworzyliśmy także zasady, które stanowią o tym, że ci wszyscy, którzy rekrutują do wojska, są na usługi ochotników, a nie ochotnicy na usługi administracji wojskowej

– podkreślił.

Dodał, iż gratulował dowódcy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej faktu, że brygada „rozrasta się liczebnie”. – Jest to trzecia pod względem wielkości, pod względem liczebności brygada WOT-u w Polsce. Ale oczywiście nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – zapewnił Błaszczak.

Przysięgę złożyło około stu ochotników. Jak sami przyznają to dla niech wyjątkowy dzień.

00:00 / 00:00

Tym bardziej, że jest to pierwsza przysięga wojskowa po pandemii, która odbyła się z udziałem rodzin żołnierzy. Uroczyste wypowiedzenie słów przysięgi jest zwieńczeniem szkolenia podstawowego, które trwało 16 dni.

– Dzień ten zapisuje się w kartach pamięci każdego żołnierza i ich rodzin jako szczególny, zwieńczający trud, jaki włożyli podczas całego szkolenia. Przysięga jest początkiem dalszej drogi jako żołnierza Wojska Polskiego – mówi płk Mirosław Bryś dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

00:00 / 00:00

To wyraz patriotyzmu, oddania i zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Minister przypomniał, że równocześnie w całej Polsce przysięgę składa jeszcze 700 innych żołnierzy WOT. Wydarzeniu w Braniewie towarzyszył piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, podczas którego prezentowany był sprzęt wojskowy oraz oferta służby wojskowej.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Nosi imię kapitana Gracjana Fróga „Szczerbca” i jest kontynuatorką tradycji 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Żołnierze tej brygady pełnią służbę w pięciu garnizonach: w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie i Ełku. Aktualnie Brygada jest trzecią co do wielkości brygadą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Na Warmii i Mazurach służy ponad 2 tysiące 800 Terytorialsów.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Mariuszem Błaszczakiem

00:00 / 00:00

Posłuchaj relacji z pikniku wojskowego „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Fot. Tadeusz Sadowski

Fot. Tadeusz Sadowski

Fot. Tadeusz Sadowski

Fot. Tadeusz Sadowski

Fot. Tadeusz Sadowski

Autor: W. Chromy/IAR/PAP/ A. Pastuszka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/ A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierze, Braniewo, przysięga, WOT, terytorialsi
Popegeerowskie gminy planują inwestycje. Do powiatu braniewskiego trafił ponad milion złotych

1 milion 100 tys. złotych trafiło do gmin z powiatu braniewskiego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To pieniądze przeznaczone na inwestycje w miejscowościach, gdzie kiedyś działały...

Zamknij
RadioOlsztynTV