Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sytuacja w Poczcie Polskiej i płaca minimalna tematami audycji My, Wy, Oni

Fot. P. Getka

Poniedziałkowa audycja publicystyczna My, Wy, Oni z udziałem przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców. Goście dyskutowali o sytuacji w Poczcie Polskiej i podwyżce płacy minimalnej.

Zaproszenie Andrzeja Piedziewicza przyjęli:

  • Wojciech Kowalski – NSZZ „Solidarność”,
  • Jarosław Szunejko – OPZZ,
  • Rafał Laskowski – Konfederacja Lewiatan
  • Jan Zdziarstek – Business Centre Club.

Nasz pierwszy temat to sytuacja Poczty Polskiej. Państwowa spółka planuje głęboką restrukturyzację, w planach było zwolnienie nawet 10 tysięcy osób. Goście analizowali, jak wielu pocztowców mogłoby to dotknąć i czy nie skończyłoby się gorszym dostępem do usług pocztowych?

W drugiej części rozmowy poruszono temat podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku. Szefowa resortu pracy zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że najniższa krajowa miałaby wynieść 60 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli ponad 5 tysięcy złotych brutto. Premier, jak się wydaje, nie jest zwolennikiem aż tak dużej podwyżki. Donald Tusk zapowiada, że nie będzie aż takiej podwyżki, jedynie waloryzacja o wskaźnik inflacji. Podobno to ma uchronić małe i średnie firmy. Firmy czują się chronione? Europejskie przepisy mówią, że płaca minimalna powinna wynosić 50 procent średniej lub 60 procent mediany zarobków. Wysokość płacy minimalnej na przyszły rok rząd musi zaproponować w czerwcu, a ostateczna decyzja musi zapaść do połowy września.

W lipcu będziemy mieli podwyżkę cen prądu. Wprawdzie ma być ustawa zamrażająca ceny, ale na poziomie nieco wyższym, niż obecnie – ma to być 500 złotych za MWh. Małe i średnie firmy też mają mieć zamrożone ceny – na poziomie 693 złotych za MWh. Jaki będzie wpływ na gospodarkę?

Posłuchaj audycji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w video
Sylwia Jaskulska: za unijne pieniądze samorządy zmieniły nasz region

- Samorządy są największym beneficjentem naszej akcesji w Unii Europejskiej - mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Dziś obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Data...

Zamknij
RadioOlsztynTV