Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Systemowa pomoc dla uchodźców i sankcje na Rosję. Posłuchaj Porannych Pytań

O systemowej pomocy dla uchodźców z Ukrainy z wykorzystaniem unijnych pieniędzy dyskutowały w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn posłanki z regionu.

Iwona Arent z Prawa i Sprawiedliwości podkreślała, że najważniejsze jest, żeby fundusze z Unii na ten cel w ogóle zostały uruchomione. Potrzeby są bowiem duże.

Trzeba zapewnić mieszkanie, zapewnić jedzenie. Nie wszyscy mówią w języku polskim, a żeby znaleźć pracę na naszym rynku, trzeba choć trochę ten język znać.

Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej przekonywała, że pieniądze powinny dystrybuować samorządy, bo to one najlepiej wiedzą, jakie są potrzeby na lokalnym rynku.

Najszybciej to przez samorządy. Gdyby te pieniądze trafiły do samorządów, to one najlepiej wiedzą, jak je zagospodarować. Bo to są bardzo różne sytuacje.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się z apelem do Komisji Europejskiej, by wsparła finansowo nasz kraj, skoro w przeszłości pomogła Turcji w kryzysie z uchodźcami.

Posłanki z regionu odniosły się także do ustawy sankcyjnej. Przyjął ją Sejm, ale bez zakazu importu gazu LPG z Rosji.

Anna Wojciechowska z Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że Polska powinna przestać kupować od Rosji także to paliwo.

Wiadomo, że to boli i kosztuje, ale powinniśmy być lojalni w stosunku do Ukrainy. Jeżeli żądamy sankcji od innych krajów, to powinniśmy przede wszystkim zacząć od siebie.

W Porannych Pytaniach odniosła się do tego Iwona Arent, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Rząd przygotował program i przyspieszamy wszystkie prace, żeby do końca roku odejść zupełnie od ropy, gazu, także rosyjskiego węgla. Zostaje tylko kwestia LPG.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska do końca roku zrezygnuje z importu każdej formy gazu z Rosji, także LPG.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Iwona Arent
Wizyta czterech prezydentów w Kijowie i ustawa sankcyjna. Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Iwona Arent - poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Kulasek -...

Zamknij
RadioOlsztynTV