Święto Wojska Polskiego
Dziś obchodzimy święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę pokonania bolszewików w Bitwie Warszawskiej, zwanej cudem na Wisłą. Historycy oceniają, że było to epokowe wydarzenie.
Historia
15 i 16 sierpnia 1920 roku to były kluczowe dla losów bitwy dni. Wtedy polskie wojska udanym manewrem taktycznym doprowadziły do załamania szeregów Armii Czerwonej prącej na stolicę. Sukces Polakom zapewniło kontruderzenie polskich oddziałów dowodzonych przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Polacy zaatakowali tyły Armii Czerwonej, który była już przekonana o zwycięstwie. To sprawiło, że sowieci poszli w rozsypkę a ich atak się złamał. W czasie walk śmierć poniosło 4,5 tysiąca polskich żołnierzy. Straty sowietów wyniosły około 25 tysięcy zabitych i 60 tysięcy wziętych do niewoli.
Posłuchaj reportażu Mirosława Sochackiego pt. „Wojna polsko-bolszewicka a Prusy Wschodnie”
Defilada w Warszawie
W Warszawie odbywają się obchody święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, tuż obok Belwederu. Punktem kulminacyjnym obchodów były uroczystość przed Belwederem i towarzysząca temu defilada wojskowa. Traktem Królewskim przeszło ponad 700 żołnierzy. Dodatkowo można było podziwiać przejazd czołgów, transporterów opancerzonych i wielu innych pojazdów wojskowych. Po niebie przeleciało 60 samolotów i helikopterów.
Obchody Święta Wojska Polskiego na Warmii i Mazurach
Wojewódzkie obchody święta Wojska Polskiego w tym roku odbyło się w mieście, w którym jednostka wojskowa nie istnieje od ponad 20 lat. Na uroczystości do Ełku przyjechały kompanie reprezentacyjne 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 11. Pułku Artylerii z Węgorzewa i 15. Pułku Przeciwlotniczego z Gołdapi. Byli też mieszkańcy Ełku. Za zasługi dla obronności kraju wręczono srebrne i złote medale, a żołnierze odebrali awanse. Oficjalne uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Po części oficjalnej na promenadzie w Ełku odbył się piknik wojskowy. Prezentowano pojazdy opancerzone i broń. Odbyły się też pokazy musztry żołnierskiej – mówi mjr Zbigniew Tuszyński z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.
Piknik zakończył koncert zespołu OKAW Sztorm i potańcówka pod gwiazdami.
Wojsko na Warmii i Mazurach
Elbląg – 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana
W strukturach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej bardzo ważną rolę pełni, stacjonujący w Elblągu, 16 Batalion Dowodzenia. Jednostka, jak sama nazwa wskazuje, jest odpowiedzialna za systemy dowodzenia, łączność oraz informatykę.
– Nasza codzienność to szkolenie żołnierzy, którzy mają do opanowania blisko 30 przedmiotów – informuje dowódca Batalionu, ppłk. Andrzej Duda.
– To wyszkolenie sprawdzane jest w praktyce. Moi żołnierze biorą udział w misjach zagranicznych – dodaje ppłk. Andrzej Duda.
Na misji w Iraku był sierżant Dariusz Stopek.
Na co dzień 16. Batalion pełni funkcje pokojowe, co nie znaczy, że bezpieczne. Szczególnie odnosi się to do żołnierzy patrolu rozminowania.
Żołnierze 16 Batalionu Dowodzenia już w piątek (14 sierpnia) w swojej jednostce świętowali Dzień Wojska Polskiego. Dziś niektórzy z nich wzięli udział w obchodach centralnych w Warszawie, wojewódzkich w Ełku, a także w Starogardzie Gdańskim.
Braniewo – 9. Brygada Kawalerii Pancernej
W Braniewie stacjonuje jedna z czterech jednostek pancernych w Wojsku Polskim. 9. Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego wchodzi w skład Bursztynowej Dywizji 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Garnizon znajduje się kilkanaście kilometrów od rosyjskiego Obwodu Kaliningradzkiego.
W ubiegłym roku jednostka świętowała 20 urodziny. Braniewscy żołnierze brali udział w misjach w Iraku, Afganistanie, Kosowie i Syrii. Podstawowym wyposażeniem brygady są czołgi PT-91 Twardy. Z bliska przyglądała im się nasza reporterka.
Posłuchaj relacji Aleksandry Żyły
O służbie w wojsku opowiadali szef sztabu, ppłk. Krzysztof Gładkowicz oraz dowódca czołgu plut. Karol Kędzierski.
Węgorzewo – 11. Mazurski Pułk Artylerii
W węgorzewskiej jednostce już w piątek odbył się dzień otwartych koszar oraz uroczysty apel. W Węgorzewie stacjonuje 11. Mazurski Pułk Artylerii, którego żołnierze m.in. odpowiadali za ochronę artyleryjską polskich wojsk na misji w Afganistanie. Jak przekonuje oficer prasowy jednostki, starszy chorąży sztabowy Robert Kopiczko, pułk posiada bardzo nowoczesny sprzęt artyleryjski.
W 11. Mazurskim Pułku Artylerii służy około 1,5 tysiąca żołnierzy, w tej chwili prowadzony jest nabór zarówno do służby zawodowej, jak i do Narodowych Sił Rezerwowych. Podczas wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego w Ełku pułk zaprezentował sprzęt oraz musztrę paradną. Artyleria z Węgorzewa była również prezentowana podczas centralnych obchodów święta w Warszawie.
Gołdap – 15. Gołdapski Pułku Przeciwlotniczym
W 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym służy około tysiąca żołnierzy. Jak mówi oficer prasowy jednostki major Grzegorz Łapiński, żołnierze pułku na co dzień stacjonują w dwóch miastach.
Na wojewódzkich obchodach w Ełku pojawił się poczet sztandarowy 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, była też prezentacja sprzętu jednostki.
Giżycko i Orzysz – 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana
Żołnierze z Giżycka i Orzysza obchody Święta Wojska Polskiego zaczęli już we czwartek uroczystym apelem w giżyckich koszarach. Kolejny taki apel odbył się w Orzyszu w piątek rano. W Giżycku i w Orzyszu stacjonuje 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego. Liczy około 3 tysięcy żołnierzy.
– Głównym trzonem są pododdziały zmechanizowane – informuje oficer prasowy brygady kapitan Dariusz Guzenda.
W najbliższych miesiącach jednostka będzie się powiększać i nie ma problemu ze znalezieniem chętnych do służby.
Przedstawiciele 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wzięli udział w wojewódzkich obchodach Święta Wojska Polskiego w Ełku. Brygada wystawiła wojskową asystę honorową, czyli kompanię honorową, poczet sztandarowy i poczet flagowy. Była też prezentacja sprzętu.
Lidzbark Warmiński – 9. Warmiński Pułk Rozpoznawczy
Częste szkolenia, wyjazdy na poligony i misje pokojowe – tak w skrócie wygląda codzienna praca zawodowego żołnierza. O tym, że nie należy do najłatwiejszych, a częste rozłąki z bliskimi nie wpływają dobrze na rodzinne relacje wie dobrze porucznik Daniel Borucki z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim.
Bartoszyce i Morąg – 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana
20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana stacjonuje w Garnizonie Bartoszyce. Od 2010 roku część pododdziałów 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej stacjonuje również w Garnizonie Morąg.
Posłuchaj relacji Mariusza Sieraja
20 Brygada Zmechanizowana została sformowana w 1994 roku na bazie 75 Ośrodka Materiałowo – Technicznego. Od 2010 roku część pododdziałów 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej stacjonuje również w Garnizonie Morąg.
(jsalm/azyl/apiedz/msier/karp/bsc)