Święto kultury ludowej w Węgorzewie. To najstarsza impreza folklorystyczna w regionie
W ten weekend w Węgorzewie odbywa się najstarsza impreza folklorystyczna w regionie. Jarmark Kultury Ludowej potrwa do niedzieli.
W programie imprezy, która rozpoczyna się w sobotę, są przeglądy kapel i solistów oraz pokazy tradycyjnych rzemiosł np. kucia podków czy wyrabiania cegieł. Na Placu Wolności w Węgorzewie ustawiono kramy z rękodziełem. Tam też odbywają się pokazy tradycyjnych rzemiosł. Można spotkać turystów z całej Polski.
Strycharz pokazuje, jak produkowano cegły. Dzieci mogą natomiast wykonać małe cegiełki i zbudować z nich mur. Są też pokazy lepienia z gliny na kole garncarskim i wyrabiania kafli garnkowych na kole szprychowym.
Nie zabraknie pokazów plecionkarstwa nie tylko z obrobionej wikliny, ale też takiej surowej, która ma zielony kolor
– powiedziała Krystyna Jarosz z węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Występy zespołów ludowych i śpiewaków można oglądać w muszli koncertowej. Zwycięzcy przeglądu kapel i solistów, będą reprezentować województwo warmińsko-mazurskie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Węgorzewski Jarmark Folkloru, w tym roku, będzie ma 46. edycję. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. W sobotę jarmark będzie się odbywał od godziny 10 do 19, a w niedzielę od 10 do 17.
Posłuchaj relacji Anny Minkiewicz-Zaremby
Autor: W. Chromy za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy