Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Światowy Dzień Ubogich to okazja, by zwrócić uwagę na ich potrzeby
W Kościele katolickim obchodzony jest dziś po raz 7. Światowy Dzień Ubogich. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku w Polsce w skrajnym ubóstwie żyło 4,7 procent społeczeństwa.
We wszystkich parafiach Archidiecezji Warmińskiej prowadzona jest zbiórka do puszek na potrzeby dzieł realizowanych przez diecezjalną Caritas. Można wesprzeć pomoc potrzebującym, a w kościele pw. św. Józefa w Olsztynie – dodatkowo Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Dom Samotnej Matki. Natomiast w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym Caritas Archidiecezji Warmińskiej przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie spotkały się osoby bezdomne, ubogie i samotne. Po mszy świętej o godzinie 11.30 odbył się uroczysty obiad.
– To ważne spotkanie w ważnym dla nas miejscu, które często zmienia życie na lepsze – nie kryli korzystający z pomocy Caritas. Caritas Archidiecezji Warmińskiej udziela pomocy nie tylko od święta. – Codziennie wydawany jest obiad dla około stu osób. Przyjść może każdy – podkreślił ksiądz Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
Ciągle są nowe osoby, które przez różnego rodzaju koleje losu trafiają do nas. Przychodzą, aby prosić o pomoc – chcą coś zjeść, wykąpać się. Proszą też o odzież. Jest to problem, na który każdy z nas może zareagować
– dodał.
Reagują i pomagają wolontariusze, których w Archidiecezji Warmińskiej jest kilka tysięcy. Elżbieta Sipowska podkreśliła, że pomaganie daje dużą satysfakcję.
Pracuję już bardzo długo jako wolontariusz. Kocham tych ludzi, którzy mnie poznają, pozdrawiają na mieście. Przychodzi się i człowiek się cieszy, że oni są zadowoleni. My też się tym cieszymy. To dla nas wielki plus
– wyjaśniła.
Natomiast ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej powiedział, że potrzebujących jest coraz więcej, a wielu z nich to ludzie starsi.
Bardzo dużym obszarem biedy są seniorzy. Jest ich coraz więcej osób, które mają mieszkania, mają co jeść, ale zastanawiają się, czy będą mieli pieniądze na zakup leków, na normalne funkcjonowanie. Ta grupa jest dla nas takim oczkiem w głowie
– wskazał.
Z okazji Światowego Dnia Ubogich w Watykanie do stołu z papieżem zasiądą ludzie żyjący na ulicy. Przy placu świętego Piotra stanęły łaźnia, fryzjer i przychodnia dla ubogich.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska / K. Kantor / IAR
Redakcja: K. Ośko