Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świat żegna królową Elżbietę II. Podano prawdopodobną datę pogrzebu

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września, po południu. Miała 96 lat, na tronie zasiadała 70 lat. Panowanie rozpoczęła w 1952 roku, jako szósta kobieta w historii Brytanii.

Była najdłużej panującym władcą w historii Zjednoczonego Królestwa. W 2015 roku pobiła rekord królowej Wiktorii, swojej praprababki.

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Po podaniu informacji o śmierci królowej Elżbiety II flaga na Pałacu Buckingham została opuszczona. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol, który ma 73 lata.

Fot. PAP/EPA

Fot. PAP/EPA

Śmierć mojej ukochanej matki, jej wysokości królowej, to moment największego smutku dla mnie i dla wszystkich członków mojej rodziny

– tak nowy brytyjski król Karol III komentuje odejście swej matki, Elżbiety II.

Królowa Elżbieta II z synem Karolem

Stan zdrowia królowej pogorszył się w środę wieczorem (7 września). Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by królowa odpoczęła, odwołała zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia.

Fot. PAP/EPA

Za panowania Elżbiety II rządowi w Londynie przewodziło piętnaścioro premierów. Na tronie piotrowym zasiadało w tym czasie siedmiu papieży. Gdy została królową, w Związku Sowieckim nadal rządził Józef Stalin, a premierem Królestwa był Winston Churchill.

Trwało powojenne racjonowanie żywności. Telewizory nadal były rzadkością, a mieszkańcy Królestwa masowo zaczęli kupować odbiorniki w związku z koronacją Elżbiety II w 1953 roku.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Elżbieta II była świadkiem burzliwych czasów

Gdy zasiadała na tronie, wciąż jeszcze istniało Imperium Brytyjskie. Brytyjczycy ledwie zaczęli oswajać się z myślą, że globalna pozycja ich kraju się zmienia, a Brytania traci na znaczeniu. Szybko pokazał to kryzys sueski z 1956 roku. Imperium zmieniało się w zdecydowanie luźniejszy związek: Wspólnotę Narodów.

Królowa pokazała, że monarchia potrafi wytrzymać każdą burzę, każdy kryzys – czy to polityczny, czy to na dworze. Na przestrzeni lat to miało dobry wpływ na narodową psychikę

– mówiła Polskiemu Radiu doktor Ellie Woodacre, historyczka z Winchester University.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPAKrólowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

To za czasów Elżbiety II Królestwo przystąpiło do wspólnoty europejskiej, a potem zdecydowało się na brexit. W latach pięćdziesiątych w kraju obowiązywał powojenny konsensus gospodarczy. Zarówno prawica, jak i lewica popierały ingerencję państwa w gospodarkę.

Szeroko rozbudowane państwo opiekuńcze z początku ery Elżbiety II ustąpiło potem gwałtownym, wolnorynkowym reformom Margaret Thatcher. Brytania lat pięćdziesiątych była krajem kopalni, stoczni i fabryk – w dużej mierze produktem Rewolucji Przemysłowej.

Fot. PAP/EPA

W latach osiemdziesiątych Brytania była już nie do poznania: o nowocześniejszej, bardziej dynamicznej gospodarce, w której dominować zaczął sektor finansowy. Ale także o większych nierównościach społecznych.

Fot. PAP/EPA

Przemiany społeczno-kulturowe

Na początku panowania Elżbiety II, na Wyspach nadal obowiązywała pamiętająca XVIII wiek teatralna cenzura, a w dekadę później kraj przeżywał popkulturową rewolucję spod znaku „swinging sixties” i Beatlesów. Wraz ze zmierzchem tradycyjnego przemysłu jednym z najważniejszych „towarów eksportowych” stała się brytyjska kultura popularna.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Po optymizmie końca lat pięćdziesiątych i rozwojowi konsumpcjonizmu nadeszła dekada stagnacji w latach siedemdziesiątych, a potem – gwałtowne przyspieszenie i modernizacja w latach osiemdziesiątych, które jednak wiązały się z niepokojami i narastającymi nierównościami społecznymi.

Fot. PAP/EPA

W 1952 roku Królestwo było bardzo jednolite pod względem etnicznym, ale już zaczynał się marsz ku dzisiejszej wielokulturowości – efekt napływu imigrantów z terytoriów imperium i późniejszej Wspólnoty Narodów, a następnie także otwarcia granic na imigrantów unijnych, w tym Polaków.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Joe Little, wydawca magazynu the Majesty, miesięcznika poświęconego monarchii, podkreśla, że trwałość instytucji i jej nieustanna popularność to w dużej mierze zasługa osobistych przymiotów samej królowej.

– Zapewniła rodzinie stabilność, a były czasy, gdy ludziom się zdawało, że Windsorowie mogą upaść – podkreślała rozmówca Polskiego Radia. Przykładem jest spadek popularności monarchii w połowie lat dziewięćdziesiątych: po rozstaniu księcia Karola i Diany, a potem powszechnie krytykowana reakcja dworu na tragiczną śmierć księżnej.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

W ostatnich latach popularność dworu i samej monarchini była jednak nieporównanie większa. Badania opinii publicznej od lat były stabilne: 3/4 pytanych Brytyjczyków uważało, że monarchini dobrze spisywała się w swojej roli. Krytycznych było około 6 procent badanych.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Brytyjska premier Liz Truss pożegnała Elżbietę II.

Wszyscy jesteśmy zdruzgotani wiadomością, która nadeszła właśnie z Balmoral

– powiedziała szefowa rządu, która jeszcze dwa dni temu spotkała się z monarchinią podczas audiencji, która rozpoczęła premierostwo szefowej Konserwatystów.

Śmierć jej wysokości jest szokiem dla całego kraju i dla świata. Królowa Elżbieta II była skałą, na jakiej zbudowano nasz kraj. Za jej panowania rozwinął się i kwitł. Brytania jest dziś wielkim krajem właśnie dzięki niej

– podkreśliła premier Liz Truss.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Brytyjscy artyści żegnają królową Elżbietę II

Niech Bóg błogosławi królową Elżbietę II. Niech spoczywa w pokoju. Niech żyje król

– napisał na Twitterze ex-Beatles Paul McCartney.

Fot. PAP/EPA

Paul McCartney w 1997 roku został wyróżniony tytułem szlacheckim za swój dorobek w dziedzinie muzyki popularnej, a w 1965 roku wraz z kolegami z zespołu The Beatles odebrał Medal Imperium Brytyjskiego.

Przez całe moje życie Jej Wysokość Królowa Elżbieta II zawsze była z nami. W dzieciństwie pamiętam, jak oglądałam w telewizji jej ślub. Pamiętam ją jako piękną młodą damę, potem jako ukochaną „babcię” narodu. Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej

– napisał na Twitterze Mick Jagger z The Rolling Stones.

Pod pałacem Buckingham od rana tysiące ludzi opłakuje zmarłą w wieku 96 lat królową Elżbietę II. Z dala od Pałacu Buckingham i innych miejsc związanych z rodziną królewską żałoba przejawia się ciszą.

Pośród kwiatów i świec ludzie pozostawiają pod pałacem wzruszające wiadomości.

Byłaś idolką mojej babci. Jesteśmy tu dzisiaj, ponieważ dałaś tak wiele nam wszystkim. Dziękujemy za każde wspomnienie

– tak brzmi tekst jednej z odręcznie pisanych notatek.

Na przystankach autobusowych czy billboardach, gdzie zwykle wyświetlane są reklamy, teraz są portrety królowej. We wszystkich miejscach, które są czynne – a takich jest dużo – nie ma żadnej muzyki, reklam, komunikatów. Nawet na ulicach, gdzie ruch jest niewiele mniejszy niż normalnie, jest wyraźnie spokojnie.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Jak będą wyglądać najbliższe dni po śmierci Elżbiety II

Znamy już zarys planu, choć szczegóły mogą się jeszcze zmienić. W Windsorze zabrzmi dzwon. 96 uderzeń: jedno za każdy rok, jaki przeżyła królowa. Nowy król – Karol III – zwróci się wieczorem do mieszkańców królestwa z orędziem. Wcześniej spotkać się ma premier Liz Truss, która jeszcze trzy dni temu widziała się z Elżbietą II i dostała od niej misję utworzenia rządu.

Fot. PAP/EPA

W sobotę (10 września) spodziewamy się proklamacji – Karol formalnie zostanie ogłoszony królem. To symbol, bo tron nie jest pusty nawet przez sekundę. Karol stał się monarchą z chwilą odejścia swej matki. Proklamacja zabrzmi w dwóch miejscach stolicy Anglii, a w dzień później w innych zakątkach królestwa: Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

Fot. PAP/EPA

Pogrzeb monarchini

W przyszłym tygodniu – uroczyste procesje w Edynburgu i w Londynie. Później trumna będzie też wystawiona na widok publiczny, by Brytyjczycy mogli się pożegnać po raz ostatni. Pogrzeb odbędzie się prawdopodobnie w poniedziałek 19 września.

Fot. PAP/EPA

Oficjalna żałoba państwowa potrwa co najmniej do dnia następującego po pogrzebie. Natomiast żałoba w brytyjskiej rodzinie królewskiej w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II będzie obowiązywała do siódmego dnia po jej pogrzebie.

Rezydencje królewskie będą zamknięte do czasu zakończenia pogrzebu królowej. Nie będzie w nich ksiąg kondolencyjnych, wpisów można dokonywać jedynie w wirtualnej księdze, która jest dostępna na stronie internetowej rodziny królewskiej.

Królowa Elżbieta II. Fot. PAP/EPA

Fot. PAP/EPA

Fot. PAP/EPA

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w śmierć, uwaga, pilne
Zaginęła turystka z Warszawy. Piska policja prosi o pomoc

Policjanci z powiatu piskiego poszukują 62-letniej Ewy Łopacińskiej z Warszawy. Kobieta wraz z mężem wypoczywa w Karwicy w okolicach Rucianego-Nidy. O pomoc w jej odnalezieniu apeluje...

Zamknij
RadioOlsztynTV