Susze, przymrozki, nowe technologie. Jak radzą sobie rolnicy z regionu?

Fot. P. Getka
W sobotni poranek gościem audycji Wojciecha Jermakowa był Mateusz Cygan, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W rozmowie poruszono kluczowe problemy, z jakimi obecnie zmagają się rolnicy z regionu – od skutków zmian klimatycznych po wyzwania demograficzne i edukacyjne.
Klimatyczne wyzwania na Warmii i Mazurach
Zmiany klimatu powodują anomalia pogodowe, które obserwujemy nie tylko w miastach, ale przede wszystkim na terenach wiejskich. Dyrektor ODR Mateusz Cygan podkreślił, że rolnicy już w marcu i kwietniu zmagali się z suszą, a następnie przymrozki zniszczyły świeże wschody kukurydzy oraz oziminy, co w wielu przypadkach zmusiło gospodarzy do ponownego siewu. Pomimo trudności, rolnicy nie poddają się.
Rolnicy z Warmii i Mazur to praktycy, którzy odnajdują się w każdej sytuacji pogodowej. (…) Wszystkie anomalia pogodowe, które występują już od lat na terenie naszego województwa skrupulatnie obserwujemy i wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego staramy się analizować i dostarczać jak najlepsze doradztwo dla naszych rolników, plantatorów, którzy muszą odnaleźć się w tych trudnych warunkach
– zaznaczył.
Mateusz Cygan zaznaczył, że choć plony będą niższe, to wielu plantatorów wykazało się dużą elastycznością i gotowością do adaptacji, między innymi przez zmianę technologii upraw i terminów siewu.
Gość Porannych Pytań podkreślił, że w końcówce marca „bardzo trudno było znaleźć wodę na polach, co skutkowało nawet unoszeniem się kurzu podczas prac agrotechnicznych”. W odpowiedzi rolnicy coraz częściej inwestują w małą retencję i zielone okrywy gleby, które ograniczają parowanie wody.
Młodzi na wsi – zostają czy wyjeżdżają?
Dyrektor zauważył, że sytuacja demograficzna na wsi jest zróżnicowana, a proces wyjeżdżania młodych rolników do miast trwa od wielu lat i jest bardzo zróżnicowany.
Gospodarstwa, które są nastawione towarowo z reguły już posiadają swoich następców. To oczywiście są już indywidualne, rodzinne kwestie każdego gospodarstwa. Natomiast widzimy, że zmniejsza się ilość mniejszych gospodarstw skutkiem rozrastania większych
– zaznaczył.
Mateusz Cygan zachęcił młodych ludzi do pozostania na roli twierdząc, że „prowadzenie gospodarstwa to wolność. Jest się sobie sterem i okrętem, ale też kapitanem, który musi mieć wiedzę i pasję.”
Dni Pola – praktyczna wiedza dla rolników
Już za tydzień ruszają Warmińsko-Mazurskie Dni Pola, czyli cykl 19 spotkań w każdym powiecie regionu.
Uzbrajamy rolników w merytoryczną wiedzę, by rolnik po naszych spotkaniach miał otwarty umysł na podejmowanie decyzji we swoim gospodarstwie, by wiedział jaki materiał siewny kupić, jakie nawozy stosować
– zapewniał.
Dni Pola to nie tylko prezentacja technologii rolniczych, ale też okazja do rozmowy i wymiany doświadczeń między plantatorami.
Posłuchaj rozmowy
Autor: Ł. Sadlak