Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Susza na Warmii i Mazurach. Rolnicy szacują straty

Fot. fotolia.pl

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował nowy raport, z którego wynika, że susza rolnicza występuje w ośmiu województwach, po raz pierwszy w tym roku wśród wymienionych jest województwo warmińsko-mazurskie.

Najgorzej jest w centralnej i północnej części kraju. Susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Monitoring był prowadzony od 1 kwietnia do 31 maja 2019 roku. Najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego stwierdzono między innymi na Żuławach.

Susza rolnicza występuje na terenie ośmiu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Autorzy raportu dodali, że w przeciwieństwie do centralnej i północnej Polski, na południu kraju wody jest zbyt dużo, co również wpłynie na obniżenie plonów na tych obszarach.

 

Autor: PAP/M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnicy, straty, susza rolnicza
Rolnicy zgłaszają straty w uprawach. Do wojewody wpłynęły wnioski z dwunastu warmińsko-mazurskich gmin

Przymrozki, deszcz nawalny i grad spowodowały tej wiosny straty w uprawach na Warmii i Mazurach. Do wojewody wpłynęły wnioski z 12 gmin o oszacowanie szkód w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV