Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sukces nastolatka z Ukrainy. Ambitny licealista mieszka w Elblągu

Oleksandr Tyszczenko – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu

Oleksandr Tyszczenko, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, po niespełna roku nauki języka polskiego kończy semestr z piątką. Świetnie radzi sobie z polską literaturą piękną, również ze znajomością „Dziadów” czy „Kordiana”.

Jestem zafascynowana i zachwycona jak Sasza radzi sobie w Polsce. W marcu rozmawialiśmy z nim tylko po angielsku. Teraz mówi, czyta, pisze klasówki z literatury romantycznej. Piątka jest zasłużoną oceną

– podkreśla wychowawczyni młodego Ukraińca, polonistka Ewa Adamowicz.

00:00 / 00:00

17- latek z Mikołajowa w Ukrainie w lutym uciekł przed wojną razem z mamą i bratem. Tata został w kraju. Najpierw pojechali do Lwowa, skąd trafili do Elbląga. Interesuje się żeglarstwem, które trenował żyjąc w Ukrainie. Na koncie ma mistrzostwo kraju w klasie Optymist.

Sasza chwali polską szkołę, chce iść po maturze na studia, może też w Polsce. Czuje się tu dobrze, szybko się zaadoptował.

W klasie szybko się adoptowałem. Ciężko jest z językiem. Wiele słów jest podobnych. Najtrudniejsza jest z literaturą, ale rozumiem sens, bohaterów i filozofię lektur. Z lektur mam piątki i szóstki.

– wyjaśnia Sasza z Mikołajowa.

Z językiem polskim młodemu Ukraińcowi idzie bardzo dobrze – jak mówi – wiele słów jest podobnych. Planuje zdawać polską maturę z kilku języków: polskiego, ukraińskiego, niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego.

W elbląskich placówkach oświatowych jest ponad 300 dzieci i nastolatków z Ukrainy. Do szkół podstawowych chodzi około 200 z nich, jest też sporo przedszkolaków.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja; B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, uczeń, nauka, literatura, język polski, Ukrainiec, licealista, Oleksandr Tyszczenko, sasza, II LO Elbląg, literatura romantyczna
Przyszłość Olsztyna tematem debaty ekspertów. „Czas wyjść z zaścianka”

W Olsztynie odbyła się debata dotycząca przyszłości stolicy regionu. Zebrani eksperci m.in. architekci, urbaniści i planiści dyskutowali o możliwościach rozwoju miasta i sąsiadujących z nim gmin....

Zamknij
RadioOlsztynTV