Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Studenci z troską o czystości jezior. Zorganizowali specjalną akcję

Fot. K. Grabowska

Studenci Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM zabierają głos w sprawie czystości warmińsko-mazurskich jezior. Okazją jest obchodzony dziś Dzień chruścika – owada, który osiedla się przy czystych akwenach wodnych.

Dodatkową zachętą do wywołania rozmowy są też domowe wypieki. Przy wejściu do Collegium Biologiae trwa kiermasz ciast pod hasłem „Jeziora na słodko”. Jak mówi liderka projektu, studentka Natalia Adamska, wiele osób błędnie ocenia Warmię i Mazury jako czysty region. Stan wód – jak mówi – zwłaszcza na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich też nie jest najlepszy.

Wpływają na to zanieczyszczenia, które spływają do wód z pobliskich miejscowości, także zanieczyszczenia tworzone przez turystów, którzy odwiedzają nasz region. Swoim działaniem chcemy zmotywować innych do większej dbałości o środowisko.

00:00 / 00:00

Odwołują się do chruścików, które do życia potrzebują czystej wody, w której się rozmnażają. Te w naszym regionie można spotkać lokalnie i niektóre z ich gatunków – jeśli nie zadbamy o czystość wód – po prostu wyginą.

00:00 / 00:00

Zainteresowanie tematem jest spore. Joanna i Aleksandra – studentki, które włączyły się w organizację akcji mówią, że stoisko odwiedziło wiele osób, także profesorów z wydziału, z którymi omawiają temat.

00:00 / 00:00

Według danych przedstawionych przez studentów tylko mazurskie jezioro Niegocin zalicza się do pierwszej strefy klasowej wód, pozostałe sklasyfikowane są jako druga lub trzecia klasa.

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w UWM, środowisko, studenci, jeziora, stan wód, zanieczyszczenie, Wydział Biologii i Biotechnologii, czystość wód
Sukces akcji rejestracji dawców szpiku na UWM

Ponad 160 studentów UWM zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku podczas 14. akcji Fundacji DKMS. - Przez cztery dni było tylu chętnych, że chwilami brakowało pakietów...

Zamknij
RadioOlsztynTV