Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażnicy graniczni rozbili międzynarodową grupę przestępczą produkującą papierosy

Fot. W-MOSG

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się produkcją nielegalnych papierosów. Zabezpieczono krajankę i papierosy o szacunkowej wartości 9,5 mln zł – podała Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna.

Jak poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, pod koniec lutego br. mundurowi połączyli siły i rozbili tytoniową szajkę, działającą w powiecie włocławskim. Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza, na czele której stał 41-latek z Łodzi, produkowała nielegalne papierosy. Na gorącym uczynku zatrzymano 4 Ukraińców i Polaka-lidera grupy. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach, Bieszczadzkiego OSG i KAS w hali produkcyjnej ujawnili ponad 1 mln 300 tys. sztuk papierosów, 10 tys. 384 kg tytoniu.

Gdyby towar trafił na polski rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 12 mln zł. W trakcie działań mundurowi zabezpieczyli dwie profesjonalne linie technologiczne do produkcji „lewych” papierosów, agregat prądotwórczy, 4 maszyny do wytwarzania wyrobów tytoniowych, suszarnię bębnową, maszyny do cięcia tytoniu, sprężarki. Ujawniono również opakowania do papierosów, folię aluminiową, rolki papieru, filtry do papierosów, a także ponad 330 kg pyłu tytoniowego. Ponadto w wynajmowanej hali znajdowały się pomieszczenia mieszkalne i socjalne, z których korzystali Ukraińcy.

Ustalono, że kompletne linie technologiczne, w ciągu minuty mogły wyprodukować od 2 tys. do 2 tys. 200 sztuk papierosów. Natomiast, w ciągu doby zorganizowana grupa przestępcza mogła wytworzyć od 1,4 mln do 2 mln sztuk wyrobów tytoniowych.

Zatrzymanym mężczyznom Prokurator Prokuratury Okręgowej we Włocławku, która prowadzi śledztwo, przedstawił zarzuty. Mieszkaniec Łodzi usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, natomiast czterech Ukraińców w wieku 31-42 lata usłyszało zarzuty udziału z zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się produkcją nielegalnych papierosów, w tym wprowadzaniem do obrotu wyrobów tytoniowych z podrobionymi znakami towarowymi

– powiedziała mjr Mirosława Aleksandrowicz z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

00:00 / 00:00

Wobec pięciu zatrzymanych włocławski sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Liderowi grupy grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostali mogą najbliższe 5 lat spędzić w więzieniu.

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Fot. W-MOSG

Autor: A. Libudzka (PAP)/K. Piasecka
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w gang, prokurator, straż graniczna, zatrzymanie, nielegalne papierosy, grupa przestępcza, zorganizowana grupa przestępcza
Sklepikarz wpadł na gorącym uczynku. Miał nielegalny towar

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który prowadził sklep z akcesoriami tytoniowymi. Jak się okazało oprócz legalnych wyrobów, miał też towar bez...

Zamknij
RadioOlsztynTV