Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażacy z misją na Białorusi. To największa akcja humanitarna w historii grupy ratowniczej z Warmii i Mazur

Fot. Komenda Powiatowa PSP w Ostródzie.

Strażacy z Olsztyna, Ostródy, Nidzicy i Elbląga byli z misją humanitarną na Białorusi, związaną z zagrożeniem COVID-19. Tamtejszy rząd zwrócił się o pomoc do Unii Europejskiej.

Grupa ratownicza z Warmii i Mazur weszła w skład misji zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Łącznie do naszego wschodniego sąsiada pojechało 47 pojazdów i prawie stu funkcjonariuszy.

Ostródzcy strażacy zawieźli środki dezynfekujące i ochrony indywidualnej: maseczki i kombinezony do szpitali w Grodnie, Lidzie, Szczuczynie i Wołkowsku.

Ciężki samochód kwatermistrzowski z Grzegorzem Kudłą i Damianem Lorkowskim pokonał w sumie ponad 2 tysiące kilometrów – mówi starszy kapitan Grzegorz Różański z ostródzkiej Straży Pożarnej.

To była pierwsza tak duża akcja humanitarna, ponieważ zaangażowane były 3 służby: państwowa straż pożarna, policja i straż graniczna. Podzielone to zostało na kilka konwojów, pilotowanych przez policję. Nie była to łatwa akcja, oprócz tego że musieli przejechać tyle kilometrów, to jeszcze ten reżim sanitarny. Jak nie musieli, to nie opuszczali pojazdów.

Po rozwiezieniu sprzętu potężny konwój ponownie przekroczył granicę i 6 czerwca został rozformowany.Wszystkie pojazdy wróciły do jednostek.

Kapitan Różański podkreśla, że była to największa akcja humanitarna w historii, zorganizowana przez wszystkie nasze służby mundurowe.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Białoruś, pomoc humanitarna, koronawirus, PSP w Ostródzie
Bogusława Orzechowska: Wakacje nie powinny popsuć statystyk zachorowań na COVID-19 w regionie

Zdaniem senator PiS z Ostródy Bogusławy Orzechowskiej turyści nie popsują dobrych statystyk, jakie ma region warmińsko-mazurski w walce z COVID-19. Bogusława Orzechowska w Porannych Pytaniach Radia...

Zamknij
RadioOlsztynTV