Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Strażacy walczą z pożarami traw. Nie skutkują apele, ostrzeżenia i kary

Fot. fotolia.pl

Pracowita niedziela warmińsko-mazurskich strażaków. Powodem są podpalenia traw. Od rana strażacy w regionie gasili w sumie ponad 50 pożarów łąk i nieużytków.

Według danych komendy wojewódzkiej, we wszystkich przypadkach paliły się powierzchnie poniżej jednego hektara. W kilkunastu miejscach pożary są dogaszane i ostatnie akcje mogą zakończyć się późną nocą. Strażacy ostrzegają, że wysuszone trawy powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się ognia, który może przenieść się np. na zabudowania czy do lasu.

Rolnicy, którym udowodni się celowe podpalanie łąk, pastwisk czy nieużytków, mogą stracić część lub nawet całość unijnych dotacji. Policjanci ostrzegają, że za wypalanie traw grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Natomiast w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, czy spowodowania dużych strat materialnych – nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Chmielewsla

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ogień, pożar, straż
Rozpoczęła się akcja przeciwpożarowa w lasach

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie rozpoczęła coroczną akcję przeciwpożarową. Uruchomione zostały dyżury w Punktach Alarmowo-Dyspozycyjnych oraz w tzw. dostrzegalniach, czyli 40 specjalnych wieżach obserwacyjnych. Działają...

Zamknij
RadioOlsztynTV