Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sto procent więcej spraw frankowych w olsztyńskim sądzie. Jakie zapadały wyroki?

W ubiegłym roku Sąd Okręgowy w Olsztynie rozstrzygnął prawie tysiąc spraw związanych z kredytami we frankach. To prawie o sto procent więcej niż rok wcześniej.

Większość wyroków była korzystna dla klientów banków. W 768 sprawach powództwo zostało uwzględnione w całości lub w części. Jak przekazała rzecznik prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Marta Banaś-Grabek, są to wysoce skomplikowane sprawy, w których z uwagi na różny sposób formułowania zapisów umowy i rodzajów roszczeń kredytobiorców, konieczne jest indywidualne podejście. Pisma procesowe liczą po kilkadziesiąt, a nierzadko do kilkuset stron.

Sędzia przyznała, że tak zwane sprawy frankowe często wymagają zasięgnięcia opinii biegłych. A to wydłuża proces. Z uwagi na lawinowy napływ tego rodzaju spraw w ostatnich dwóch latach, do pracy w wydziale rozpoznającym sprawy frankowiczów zostało przydzielonych 7 nowych sędziów.

Sędzia Banaś-Grabek dodała, że w zeszłym roku do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło także 330 spraw z powództwa banków przeciwko tzw. frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Tylko w 14 sprawach orzekano na korzyść banków.

Autor: PAP / W. Chromy
Redakcja: K. Ośko

Więcej w bank, sędzia, Sąd Okręgowy w Olsztynie, sprawy frankowe
Skatował kolegę i zostawił umierającego. Sąd zmniejszył mu wyrok

Sąd Apelacyjny w Białymstoku złagodził w czwartek karę - z 25 lat na 15 lat i dwa miesiące więzienia - dla 56-letniego mężczyzny za zabójstwo jego...

Zamknij
RadioOlsztynTV