Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Stali się cichymi bohaterami pandemii. Terytorialsi podsumowali rok działań covidowych

Fot. 4 W-MBOT

Żołnierze z olsztyńskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej podsumowali rok, podczas którego wspierali lokalną społeczność z walce z pandemią koronawirusa.

Obecnie zaangażowanych w działania covidowe jest blisko 500 żołnierzy – m.in. w Olsztynie, Dobrym Mieście, Olsztynku, Biskupcu, Mrągowie, Mikołajkach, Nidzicy, Szczytnie oraz Jedwabnie. Od marca ubiegłego roku terytorialsi przewieźli do MOPS-ów w regionie ponad 240 ton żywności. Prawie 120 żołnierzy z uprawnieniami ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy wspiera Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w pobieraniu wymazów. Terytorialsi wspomagają również placówki medyczne w pomiarze temperatur oraz policję w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie.

Od początku pandemii żołnierze pobrali ponad 55 tysięcy wymazów w tym ponad 8 tysięcy przez samodzielnie obsługiwany punkt Drive Thru w Kortowie, który działa nieustannie od jesieni ubiegłego roku.

Pomoc w dużym zakresie jest skierowana również do kombatantów, którym dostarczamy ciepłe posiłki i leki. Terytorialsi oddali też prawie 70 litrów krwi oraz 12 litrów osocza.

– podsumował dowódca 45 Batalionu Lekkiej Piechoty, ppłk Łukasz Buczkowski.

Terytorialsi organizują też wyjazdowe zespoły, które szczepią seniorów w ich domach. Zabezpieczali też wymazy nauczycieli, pobierając ich około 3,5 tysiąca od pracowników oświaty.

 

Autor: J. Golon
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WOT, terytorialsi
Terytorialsi z Braniewa pomagają w szczepieniach seniorów i weteranów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają weteranom w szczepieniu przeciwko COVID-19. Na Warmii i Mazurach utworzono Wyjazdowy Zespół Szczepienny, składający się z lekarza i pielęgniarki z Wojskowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV