Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór o symboliczne radzieckie pomniki

Pomnik bohaterów armii radzieckiej w Lidzbarku Warmińskim

Polskie władze odpowiadają na słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej, która ostro zaprotestowała przeciwko usuwaniu sowieckich pomników w Polsce, domagając się zaprzestania, jak się wyraziła, „barbarzyńskich” działań.

Premier Beata Szydło mówiła w stacji TVN24, że na razie trwa inwentaryzacja takich pomników i trudno jest mówić o szczegółach. Podkreśliła jednocześnie, że naturalne jest, że symbole komunizmu będą znikać z polskiej przestrzeni publicznej.

Myślę że dla wielu obywateli polskich jest oburzające, że tak długo w wielu miejscach ciągle takie symbole się znajdują(…) Miejscom upamiętnienia żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w Polsce, będzie oddawany należny szacunek, a ich groby „zostaną przeniesione tam, gdzie powinny się znajdować.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznaje słowa Marii Zacharowej za „wysoce niewłaściwe”.

Rzecznik MSZ Artur Dmochowski w komunikacie przypomina, że

Polska zapewnia cmentarzom żołnierzy rosyjskich pełną opiekę i ochronę, zatem mówienie o rzekomej wojnie pomnikowej nie ma nic wspólnego z rzeczywistością (…) W Polsce znajduje się 1875 cmentarzy i kwater żołnierzy rosyjskich i radzieckich. Od 1989 r. nie został zlikwidowany ani jeden taki cmentarz. Wszystkie znajdują się pod opieką władz państwowych i są utrzymywane oraz remontowane na koszt państwa polskiego. W ostatnich latach Polska przeznaczyła na ten cel prawie 14 mln złotych.

Demontaż pomnika generała Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. A. Socha

Rzecznik MSZ zaznacza przy tym, że wspomniana umowa „nie ma zastosowania do tzw. pomników symbolicznych, nie kryjących pod sobą szczątków żołnierzy, natomiast będących wyłącznie znakami radzieckiej dominacji”. Artur Dmochowski podkreśla, że te pomniki są w gestii władz samorządowych, a działania samorządów są w pełnej zgodzie z prawem polskim i międzynarodowym, a także z umową między Polską a Rosją.

Wczoraj (31 marca) Maria Zacharowa potępiła plany polskich władz wobec pomników sowieckich żołnierzy i stwierdziła, że przypominają one postępowanie bojowników Państwa Islamskiego, którzy zniszczyli starożytną Palmyrę. Zażądała przy tym od Polski, by odnosiła się do tych pomników z szacunkiem, zapowiedziała też, że ewentualne decyzje polskich władz nie pozostaną bez odpowiedzi ze strony Moskwy.

 

(iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, żołnierz, pomnik, MSZ, radziecki, sowiecki
Porozumienie polskich i rosyjskich przewoźników

W Gdańsku zawarto polsko-rosyjskie porozumienie transportowe. Po sześciu turach negocjacji wiceministrowie odpowiedzialni za transport podpisali porozumienie dotyczące przewoźników z obu krajów. Zawarte w lutym tymczasowe porozumienie...

Zamknij
RadioOlsztynTV