Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór o spotkanie „Campus Polska Przyszłości”. Jerzy Szmit stawia zarzuty, Piotr Grzymowicz odpowiada

„Na terenie Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego uprawiana jest polityka – za publiczne pieniądze” – taki zarzut rektorowi uczelni oraz prezydentowi Olsztyna, postawił w liście otwartym Jerzy Szmit, prezes olsztyńskiego okręgu PiS.

Chodzi o zapowiedź organizacji w wakacje na terenie UWM, tygodniowego spotkania młodzieży o poglądach liberalnych i lewicowych, „Campus Polska Przyszłości”.

Jak mówił Jerzy Szmit, koszty spotkania miałyby pokryć władze uczelni i miasta, dlatego ma propozycję:

Dla mnie jest zrozumiałe, że jeżeli uniwersytet otwiera się na środowiska lewicowe, liberalne, powinien też być równie otwarty na środowiska prawicowe, konserwatywne i że one otrzymają wsparcie zarówno uniwersytetu, jak i olsztyńskiego ratusza.

00:00 / 00:00

Z tymi zarzutami nie zgadza się prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który podkreślił w wydanym oświadczeniu, że nie będzie to wydarzenie polityczne, ani partyjne. Przypomniał też, że kilka lat temu miasto gościło uczestników obozu zorganizowanego przez Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia, powołaną przez episkopat Polski dla uczczenia Jana Pawła II. Nie było także problemów ze zorganizowaniem na terenie miejskiego Parku Naukowo Technologicznego przedwyborczego kongresu PiS w 2018 roku. Prezydent Grzymowicz napisał również, że miasto nie ponosi na organizację „Campusu” żadnych nakładów finansowych. Radiu Olsztyn powiedział, że chętnie spotka się z Jerzym Szmitem by porozmawiać o jego propozycjach:

Ponieważ na rozmowy nigdy nie jest za późno, oczywiście skorzystam z zaproszenia, jeśli takie zostanie do mnie skierowane i jeśli to się nie skończy na liście otwartym, który otrzymałem.

00:00 / 00:00

Drugi adresat listu – rektor UWM – dziś nie odbierał telefonu.

LIST OTWARTY JERZEGO SZMITA:

W myśl ustawy o szkolnictwie wyższym działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona. Ten przepis został w ustawie umieszczony już w Polsce demokratycznej, ale w odległych czasach i powinien być usunięty. Bez wnikania jakie intencje kierowały autorami tego znaczącego ograniczenia wolności obywatelskiej – pora przepis znieść. Na uczelniach wyższych studiują dorośli ludzie, a również nauczyciele akademiccy powinni korzystać z praw jakie daje nam Konstytucja. Tak było przez wieki, uniwersytety żyły nie tylko nauką, sztuką, nie tylko uczyły, a i gorąco politykowały.

Dziś mamy zakaz chociaż dotychczas obowiązuje on tylko jedna stronę. Odmawiano nam wynajęcia sal na spotkania, straż uniwersytecka uniemożliwiała rozdawanie ulotek, o zorganizowaniu wiecu wyborczego nie było nawet co marzyć. Za pobyt w Kortowie dr Jarosława Kaczyńskiego wówczas – Premiera Rządu RP, srogo zapłacili ci, którzy tę wizytę organizowali.

Nie ma w tym żadnej symetrii. Przypomnę tylko jak Rektor Uniwersytetu wspierał antyrządowe demonstracje Strajku Kobiet, organizował pomoc dla łamiących prawo, a nawet zwalniał z zajęć chętnych do protestowania (ciekawe na jakiej podstawie?). W praktyce, przynajmniej na UWM, zakaz działalności politycznej dotyczy tylko szerzenia myśli konserwatywnej i prawicowej.

Kolejnym, jaskrawym przykładem łamania prawa (jeszcze raz podkreślam, złego prawa, ale jednak obowiązującego) oraz dowodem jednostronnego zaangażowania politycznego Rektora Uniwersytetu i Prezydenta Olsztyna jest zapowiedź zorganizowania fety pod nazwą „Campus Polska Przyszłości”. Impreza ma oczywisty charakter polityczny. Spraszanie przez aktywnych polityków młodych aktywistów, którzy pod wodzą tychże polityków chcą rozmawiać o przyszłości nie można inaczej zakwalifikować. Pominę też aspekt finansowo-organizacyjny – kto zapłaci za tydzień balangi nad Jeziorem Kortowskim z możliwością rozszerzenia imprezy na cały Olsztyn. Tym zajmie się kto inny.

Stawiam zatem pytanie: czy mogę liczyć na równoważną gościnność, otwartość i szczodre finansowanie, gdybym chciał zorganizować w Olsztynie, korzystając z zaplecza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i miasta Olsztyn, wielodniowe ogólnopolskie spotkanie młodzieży o poglądach prawicowych i konserwatywnych? A może chociaż mniejsze spotkanie na skalę województwa, w czasie którego rozmawialibyśmy, jak najlepiej spożytkować 28 miliardów złotych przeznaczonych w Krajowym Planie Odbudowy dla naszego województwa? A może chociaż dyskusję na miarę Olsztyna jak budować funkcje metropolitalne stolicy regionu i jego otoczenia korzystając z 6 miliardów złotych z KPO? Jeżeli są Panowie gotowi do dyskusji o szczegółach tej inicjatywy – jestem do dyspozycji.

Jerzy Szmit
Prezes Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości

(pisownia oryginalna)

PEŁNY TEKST ODPOWIEDZI NA LIST JERZEGO SZMITA

Do Prezydenta Olsztyna dotarł dziś (piątek, 7 maja) list otwarty prezesa Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Szmita. Pismo zostało także opublikowane przez część mediów. Poniżej przedstawiamy odpowiedź prezydenta Piotra Grzymowicza.

Zła teza, złe wnioski, nietrafieni adresaci. Tak w największym skrócie można ocenić treść listu otwartego Jerzego Szmita, prezesa Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości. Pragnę uspokoić autora listu, że zgodnie z intencjami pomysłodawców „Campus Polska Przyszłości”, który ma być zorganizowany w Olsztynie na przełomie sierpnia i września br. przez Ruch „Wspólna Polska” i Stowarzyszenie „Inspiracje Młodych” nie będzie wydarzeniem politycznym, a już z pewnością partyjnym, co zresztą legło u podstaw powołania samego Ruchu. Weryfikatorem udziału w „Campusie” nie będą też z góry określone poglądy polityczne, a wręcz przeciwnie – im więcej będzie różnorodności światopoglądowej, tym dyskusje i warsztaty będą ciekawsze. Dla Olsztyna promocyjna korzyść z tytułu organizacji „Campusu” jest oczywista, przy czym miasto nie ponosi na organizację „Campusu” żadnych nakładów finansowych! Olsztyn będzie mocno promowany, zarówno przed „Campusem”, jaki i w jego trakcie, wyraźnie zaznaczając swoje miejsce na mapie Europy, albowiem w założeniu inicjatorów charakter wydarzenia zdecydowanie przekroczy regionalny czy ogólnopolski wymiar. Z tego co mi wiadomo, również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nie poniesie żadnych kosztów, związanych z organizacją „Campusu”, wręcz przeciwnie – otrzyma wynagrodzenie za świadczone usługi.

Panu Jerzemu Szmitowi przypomnę, że podobne wydarzenie z udziałem młodzieży miało już miejsce w Olsztynie. Kilka lat temu gościliśmy uczestników obozu przygotowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołaną przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności dla papieża – Polaka, św. Jana Pawła II. Przypomnę także, iż nikt nie stwarzał problemów w sprawie udostępnienia jednego z obiektów Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego na konferencję Prawa i Sprawiedliwości w 2018 roku.

Co do propozycji rozmów na temat spożytkowania 28 miliardów złotych w ramach KPO obawiam się, na podstawie dotychczasowej praktyki partii rządzącej, że ich wydanie jest już dalece rozplanowane na cele znane tylko członkom Prawa i Sprawiedliwości. Niemniej, ponieważ na rozmowy nigdy nie jest za późno, oczywiście skorzystam z zaproszenia, o ile nie skończy się ono wyłącznie na liście otwartym.

W kwestii budowania funkcji metropolitalnych Olsztyna jako stolicy regionu zapraszam do dyskusji w ramach pierwszego etapu konsultacji nowej Strategii Rozwoju Olsztyna 2030. A co do wspomnianych 6 miliardów złotych na ten cel, nie wątpię, że Pan Prezes olsztyńskiego PiS zaproponuje, żeby wykorzystać je zgodnie z prawem i sprawiedliwością.

Prezydent Olsztyna
/-/ Piotr Grzymowicz

(pisownia oryginalna)

 

Autor: L. Tekielski / K. Kantor
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Piotr Grzymowicz
Prezydent Olsztyna zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w województwie warmińsko-mazurskim, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zwołał posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Jak powiedziała na spotkaniu Teresa Parys, powiatowy inspektor...

Zamknij
RadioOlsztynTV