Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spór o olsztyński dworzec główny. PKP zapowiada przetarg, Retail Provider ma inny plan

Fot. Retail Provider

Spółka PKP zbuduje dworzec główny w Olsztynie niezależnie od planów inwestycyjnych właściciela dworca autobusowego – zapewniają przedstawiciele kolejarzy. Retail Provider wciąż ma jednak inny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca i chce stworzyć tam duży kompleks usługowo-handlowy.

Przedstawiciele PKP przekonują, że dworzec główny będzie miał nowoczesną bryłę, będzie funkcjonalny, a jego układ będzie sprzyjał przede wszystkim obsłudze pasażerów. Niedawno Polskie Koleje Państwowe zaprezentowały swoją koncepcję: obiekt sprawia wrażenie przechylonego prostopadłościanu. Podobno projektanci inspirowali się dachem opery w Sydney, a także istniejącym dworcem w niderlandzkim Rotterdamie. Spółka PKP zapewnia też, że jest na końcowym etapie przygotowania projektu budowlanego.

Obiekt ma mieć trzy kondygnacje, w tym jedną podziemną.

Wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sfinalizowaliśmy prace nad dokumentacją projektową w zakresie projektu budowlanego, w związku z tym planujemy ogłosić przetarg w październiku tego roku

– powiedział na konferencji prasowej Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP S.A. Kolejarze zapewniają, że mogliby wyrobić się z inwestycją, która zakłada również przebudowę układu torowego i zbudowanie przejścia podziemnego na Zatorze, do końca 2022 roku. Na stworzenie tego obiektu PKP uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wiadomo, że zarząd PKP prowadził rozmowy z inwestorem, właścicielem dworca autobusowego, które miały doprowadzić do porozumienia i zapewne zintegrowania ze sobą tych dwóch obiektów. Negocjacje zakończyły się fiaskiem, bo Polskie Koleje Państwowe mówią wyłącznie o inwestycji na własnej działce.

PKP wystąpiły już o pozwolenie na rozbiórkę istniejącego obiektu, ale akceptacji jeszcze nie ma. Przekonują, że są w stanie zburzyć dworzec kolejowy tak, żeby część autobusową pozostawić właścicielowi bez szwanku. Spółka Retail Provider, która jest właścicielem dworca autobusowego i stojącego przy nim wieżowca, ma jednak zupełnie inną koncepcję na zagospodarowanie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Zatrudnieni przez firmę francuscy projektanci wymyślili duże centrum handlowo-usługowe ze strefą rekreacyjną i biurową. Ich pomysł zakłada stworzenie całego kompleksu budynków, w tym również tych obsługujących pasażerów kolei i autobusów. Pomysł zakłada jednak zabudowę części działek należących wciąż do PKP, które nie jest zainteresowane ich przekazaniem lub sprzedaniem. Dworzec musiałby też być obrócony o 90 stopni i stanąć do torów krótszym bokiem.

Apeluję raz jeszcze, by PKP stanęło na wysokości zadania i stało się emanacją rządu, który pomaga polskim przedsiębiorcom. Apeluję, by pomogło nam zrealizować ten wspólny projekt w prosty sposób, aby powstało to, co zostało obiecane Olsztynowi i zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego. My nic więcej od PKP nie potrzebujemy

– mówił Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider. PKP mają zatem swoją wizję, a Retail Provider – swoją. Wciąż nie wiadomo jednak, która z nich zostanie zrealizowana. Sytuacja prawna dworca jest bowiem bardzo skomplikowana. PKP raczej nie będą mogły skorzystać z założeń specustawy pozwalającej na wnioskowanie o pozwolenie na budowę nie u prezydenta, a u wojewody. Tereny, na których stoi dworzec, to działki będące w jurysdykcji miasta, a nie wojewody. To oznacza z kolei, że w mocy są przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zakłada powstanie wspomnianego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Strony będą musiały się więc w jakiś sposób ze sobą porozumieć lub forsować swoje wizje przed sądem.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. Retail Provider

Fot. Retail Provider

Fot. Retail Provider

Fot. Retail Provider

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, Olsztyn, spór, Retail Provider
Olsztyński Zakład Komunalny sprzedany. Nieruchomość oddano za 5 milionów mniej niż planowano

8 milionów złotych zamiast 13 milionów - tyle udało się wynegocjować za sprzedaż Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego. Po trzech nieudanych przetargach, ratusz sprzedał miejski zakład w postępowaniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV