Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Spółka syna prezydenta Olsztyna robiła zlecenia dla miasta

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

Firma kierowana przez syna prezydenta Olsztyna wykonywała zlecenia dla miasta – pisze portal Onet.pl, opierając się na dokumentach ujawnionych przez Forum Rozwoju Olsztyna. A społecznicy pytają – czy nie należałoby zmienić regulaminu zamówień publicznych?

Sprawa dotyczy spółki informatycznej WamaSoft. Jej prezesem jest Paweł Grzymowicz, syn prezydenta Olsztyna. Jedna ze współwłaścicielek to zaś Monika Grzymowicz. W ubiegłym roku spółka wzięła udział w postępowaniu ogłoszonym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. OSiR zamówił kamery wraz z oprogramowaniem do liczenia osób odwiedzających Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel”. Zamówienie zostało udzielone w formie zapytania ofertowego – urzędnicy sami decydowali, do kogo wysłać pytanie o ofertę.

Nie trzeba było organizować otwartego dla wszystkich przetargu, bo wartość zamówienia nie przekraczała 30 tysięcy euro. OSiR wysłał takie zapytanie do trzech firm. Co więcej, dał im zaledwie dwa dni robocze na odpowiedź. Urzędnicy twierdzą, że tak krótki termin to nic złego, nie przeszkadza im też, że wygrała firma kierowana przez syna prezydenta. Terminy były zgodne z przepisami. Wszystkie trzy firmy złożyły oferty, wybraliśmy tę, która była najtańsza – mówi Tomasz Kalinowski, kierownik CRS „Ukiel”

Po raz drugi w miejskim postępowaniu WamaSoft pojawiła się w tym roku. Miasto zamówiło mobilną aplikację do wyszukiwania grobów na olsztyńskich cmentarzach. Znów – w formie zapytania ofertowego, i znów termin był krótki – trzy dni na złożenie oferty, niecałe dwa miesiące na wykonanie aplikacji. Pytanie trafiło do sześciu firm, odpowiedziały tylko dwie – przy czym jedna od razu zapowiedziała, że nie spełni wszystkich warunków zamówienia. Na placu boju została jedynie WamaSoft i to ona otrzymała zamówienie. Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta twierdzi, że przy wyborze firm, do których trafiło zapytanie ofertowe, liczyły się kompetencje i również nie widzi nic naganne w fakcie, że wygrała firma powiązana rodzinnie z prezydentem. Można by było mieć wątpliwości, gdybyśmy wysłali zapytanie tylko do tej jednej firmy. Ale wysłaliśmy je do kilku firm i każda z nich mogła złożyć ofertę – przekonuje.

Inaczej widzą to jednak społecznicy. Forum Rozwoju Olsztyna – które ujawniło dokumenty dotyczące obu postępowań – wysłało do prezydenta Grzymowicza pytanie, czy zamierza zmienić regulamin zamówień publicznych, tak by wykluczyć z nich krewnych osób rządzących miastem. Bo można założyć, że w takiej sytuacji urzędnicy odpowiedzialni za postępowania są pod presją. Z jednej strony podlegają przecież prezydentowi, z drugiej – mają firmę kierowaną przez krewnego prezydenta. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – twierdzi Krzysztof Suchowiecki z Forum Rozwoju Olsztyna.

O ocenę tej sytuacji poprosiliśmy też osobę z zewnątrz – zwróciliśmy się do Fundacji Batorego, która od lat zajmuje się problematyką korupcji oraz sprawnego funkcjonowania instytucji publicznych. Grzegorz Makowski, dyrektor programu Odpowiedzialne Państwo w Fundacji Batorego, nie ma wątpliwości – miasto powinni doprecyzować regulamin zamówień poniżej 30 tysięcy euro, by wykluczyć z nich osoby spokrewnione z włodarzami. Wydaje się, że wszystko jest tu zgodnie z prawem, ale cała sytuacja budzi wątpliwości natury etycznej. Jestem w stanie wyobrazić sobie taką sytuację w małym miasteczku, gdzie jest tylko jeden dostawca jakiejś usługi. Ale tu mówimy przecież o mieście wojewódzkim! – komentuje Grzegorz Makowski.

Prezydent Piotr Grzymowicz odmówił jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

 

(apiedz/as)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ciężarowcy z Elbląga zdominowali memoriał

W Bartoszycach rozegrano Memoriał Ryszarda Rysztowskiego. Tegoroczne zawody upamiętniające szkoleniowca klubu Przyjaźń Bartoszyce były dla starszych okazją do poważnej rywalizacji i walki o zwycięstwo, a dla...

Zamknij
RadioOlsztynTV