Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Społeczne ogrody jadalne na Warmii i Mazurach. Pierwsze zasadzili mieszkańcy Naterek

Fot. Fb Naterki

Porzeczki, agrest, maliny, wiśnie, czereśnie, morwy, truskawki i zioła w miejscach publicznych. Tak będzie niedługo na Warmii.

W gminach Gietrzwałd, Stawiguda i Purda zakładane są właśnie społeczne ogrody jadalne. – Zajmuje się tym fundacja „W krajobrazie” przy współpracy mieszkańców – mówi dr inż. Mariusz Antolak, architekt krajobrazu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Są to ogrody społeczne. Sadzimy je razem z mieszkańcami na plażach, przy szkołach, w krajobrazie otwartym przy różnych przestrzeniach. Później mieszkańcy będą mogli z nich korzystać, np. przychodząc na plażę, zerwać owoc i zjeść. To są rośliny niewymagające, łatwe w uprawie. Będą to też rośliny ozdobne, ale jadalne.

00:00 / 00:00

To na przykład liście funkii, kwiaty liliowców czy owoce kaliny koralowej.

W niedzielę sadzenie odbywało się w Naterkach w gminie Gietrzwałd.

Na plaży w Naterkach sadzimy wiśnie, czereśnie, morwę białą, kalinę koralową, której owoce też są jadalne. Posadziliśmy już porzeczki czerwone i czarne, maliny, agrest czyli rośliny popularne i każdemu znane. To rośliny, które znamy z naszych ogródków. Sadzimy też rabarbary, truskawki, poziomki.

00:00 / 00:00

– Mieszkańcy, którzy pomagali w zakładaniu ogrodu jadalnego, z zaciekawieniem przyjęli ten pomysł – mówi sołtys Naterek Zbigniew Kukuć.

Dla nas jest to rzecz nowa, ale jak najbardziej wpisuje się w kształtowanie naszego krajobrazu m.in. na plaży wiejskiej, gdzie mamy sporo gości. Jest to doświadczenie, w jaki sposób można wykorzystać przestrzeń publiczną.

00:00 / 00:00

Projekt „Jadalny krajobraz” potrwa dwa lata. Zyskał grant z funduszy norweskich z programu „Aktywni Obywatele” .

Fot. Fb Naterki

Fot. Fb Naterki

Fot. Fb Naterki

Autor: J. Golon
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Naterki, sadzenie ogrodu
Inwestycje na kolei. Wzmocnione zostaną nasypy i przebudowana sieć trakcyjna

Rozstrzygnięto przetarg na wzmocnienie nasypów kolejowych na odcinku Naterki - posterunek odgałęźny Olsztyn Kortowo. Polski Hodling Budowlany Infrastruktura zaoferował, że wykona prace za ponad 14 milionów...

Zamknij
RadioOlsztynTV