Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Specjalistyczna operacja małej Liliany w szpitalu dziecięcym. Dziecko cierpi na rzadką wadę genetyczną
Olsztyński szpital dziecięcy przeprowadził skomplikowaną operację 7,5-miesięcznej Liliany z podolsztyńskiego Bartąga. Dziewczynka cierpi na bardzo rzadką wadę genetyczną – achondroplazję.
Rocznie w Polsce rodzi się z nią średnio 2-3 dzieci. Choroba wiąże się z nieprawidłowym wzrostem kości m.in. czaszki, kręgosłupa i kończyn oraz niskorosłością.
Lekarze podjęli się poszerzenia otworu podstawy czaszki, czyli otworu wielkiej kości potylicznej. U dziewczynki ten otwór jest zwężony, co może doprowadzić m.in. do wodogłowia. – To bardzo skomplikowany zabieg neurochirurgiczny, który wymagał specjalnych przygotowań – zaznacza prof. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w szpitalu dziecięcym w Olsztynie.
Najpierw zastosowane zostało planowanie wirtualnej rzeczywistością, co jest domeną kliniki. Zabieg jest jakby wykonany wcześniej w komputerze. Z drugiej strony stosowany jest system monitorowania śródoperacyjnego elektrofizjologii mózgu, co pokazuje w jaki sposób przepływają impulsy czuciowe i ruchowe mózgu. To pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.
– Przeprowadzenie takiej operacji było możliwe dzięki zespołowi ekspertów i najnowszemu sprzętowi – podkreśla dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek.
Pozyskujemy najnowsze technologie medyczne, które są dostępne na rynku w postaci aparatury medycznej. Ona obecnie jest już naprawdę kosmiczna i w rękach operatorów, specjalistów umożliwia leczenie małych pacjentów.
Taka operacja mogła być przeprowadzona tylko w Olsztynie, bo tutejszy Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy jest jedynym w Polsce Ośrodkiem Eksperckim Chorób Rzadkich w zakresie chorób głowy i szyi.
Operacja trwała około 3 godzin. Przebiegła pomyślnie.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski