Aktualności, Aplikacja mobilna, Nidzica, Region, Regiony
Specjaliści: jest bardzo źle, rodzi się coraz więcej dzieci z FASD
Alkohol jest trucizną, nie ma jego bezpiecznej dawki – to główny przekaz dwudniowej konferencji, która odbywa się na zamku w Nidzicy. Dotyczy problemu sięgania po alkohol przez kobiety w ciąży.
Specjaliści podkreślają, że jest bardzo źle. Rodzi się coraz więcej dzieci z FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. Według badań prowadzonych kilka lat temu przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – to nie mniej niż 20 na tysiąc urodzonych dzieci. U czterech na tysiąc diagnozowana jest natomiast jego najcięższa postać – FAS – alkoholowy zespół płodowy.
Powodem jest picie napojów alkoholowych przez ciężarne, a skutkiem szereg zaburzeń powodowanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego oraz tkanek całego ciała. Dzieci już na starcie skazane są na wiele trudności, które zagrażają ich życiu. Ale to też poważny problem społeczny, bo brakuje specjalistów, którzy mogą się nimi zająć.
Brakuje świadomości i wiedzy, i to główny powód organizacji konferencji o tej tematyce w Nidzicy
– mówiła nam dyrektor MOPS-u w Nidzicy Barbara Kucharska przyznając, że kadra, która jej podlega, ale także inne osoby, które pracują w dysfunkcyjnych środowiskach, muszą doszkolić się w tym temacie, by w przyszłości skuteczniej przeciwdziałać problemowi.
To, że temat nie znika, a wręcz przybiera na sile, potwierdza też dyrektor PCPR-u w Nidzicy Anna Kalinowska. Tłumaczy, że młode matki, do których docierają, często sięgają też po narkotyki, ale o wiele poważniejszym problemem cały czas jest picie przez nie alkoholu, także w ciąży.
Dziś w tak małej gminie jak Nidzica, w pieczy zastępczej umieszczonych jest 100 dzieci. Ocenia się, że około 30 procent z nich urodziły kobiety, które w ciąży piły napoje z procentami.
Agnieszka Murawska prowadzi rodzinny dom dziecka w Jabłonce. Przekazała nam, że większość dzieci, które do niej trafiały przez 19 lat, od kiedy pełni rolę rodziny zastępczej, było odbieranych z alkoholowych środowisk. Przysposabiając je – jak mówiła – mogła się jedynie domyślać, że są zaburzone. Jednak w związku z tym, że nie były odpowiednio zdiagnozowane, syndrom FSAD ujawniał się u nich zazwyczaj dopiero po czasie. W wielu przypadkach – jak nam mówiła – jest to zmierzenie się z potężną dysfunkcją.
Dzieci są agresywne, mają trudności przystosowawcze, w nauce, buntują się, są rozkojarzone. Często chorują, są obciążane neurologicznie, wśród nich jest przemoc
– powiedziała.
Diagnoza jest bardzo potrzebna, bo to pozwala na odpowiednie zaopiekowanie się takim dzieckiem – tłumaczyła natomiast Bożena Brańska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy.
Pozwala odpowiednio zająć się dzieckiem i udzielić mu pomocy jakiej wymaga. Nie oceniając go przy tym
– mówiła.
W ośrodku prowadzonym przez Bożenę Brańską pomoc otrzymują dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Jednak – co jest istotne – ta często jest wynikiem albo wyrastania w dysfunkcyjnym domu, gdzie dzieci są zaniedbywane, albo właśnie powodowana podejściem ich mam do spożywania alkoholu w ciąży.
Dziś w ośrodku na 80 wychowanków FAS zdiagnozowano u 3, podejrzenia zaburzeń dotyczą jednak znacznie większej liczby podopiecznych ośrodka.
Ważne jest też uświadomienie, że po alkohol w ciąży sięgają nie tylko kobiety z tzw. patologicznych środowisk.
Po trunki w ciąży sięga 30 procent kobiet, a tylko pół procent z nich ma dysfunkcyjne doświadczenia i choruje na alkoholizm
– powiedziała dr Ewa Idziakowska-Głuszczak, pediatra, neonatolog z kliniki neonatologii chorób rzadkich Dziecięcego Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.
Inne przytaczane podczas konferencji badania pokazują, że wiedza o tym, że alkohol jest trucizną, i że nie ma jego bezpiecznej dawki nie dociera do ciężarnych pacjentek w ginekologicznych gabinetach. Tylko 30 procent lekarzy ginekologów-położników rozmawia z pacjentkami na ten temat, pomimo że jest to narzucone w standardzie opieki okołopołożniczej.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Niebojewka