Spada liczba adopcji. W Światowym Dniu Adopcji zaglądamy do statystyk
Wojewódzkie ośrodki adopcyjne zauważają stopniowy spadek adopcji. Te smutne statystyki są szczególnie widoczne w przypadającym dziś Światowym Dniu Adopcji.
W ubiegłym roku w regionie udało się przeprowadzić niemal 90 takich procedur. Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego Dorota Zdziarska zauważa, że od początku tego roku było ich tylko 50.
Tendencja spadkowa nie dotyczy tylko Warmii i Mazur. W naszym ośrodku mamy dwie filie i w ubiegłym roku 89 dzieci zostało przysposobionych. Natomiast w tym roku, na tę chwilę, mamy orzeczonych 50 adopcji, 25 dzieci jest w okresie preadopcyjnym. Zostało też złożonych kilka wniosków o przysposobienie
– powiedziała.
Ośrodki adopcyjne zachęcają do zadawania pytań i chętnie udzielają odpowiedzi. Jednym z takich pytań jest możliwość zostania rodzicem adopcyjnym przez osoby samotne.
Sprawdzamy jakie zasoby ma dana osoba, czy może liczyć na wsparcie osób bliskich. Wiadomo, że samotne rodzicielstwo jest trudne, a tutaj mamy wymagające dzieci
– wyjaśniła.
Pracownicy ośrodka przypominają również o zasadach tajności i jawności adopcji. Ta pierwsza dotyczy otoczenia rodziny adopcyjnej. Druga wiedzy adoptowanego dziecka, co do jego pochodzenia.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Świniarski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

















![Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA] Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2FPXL_20260814_094956989-scaled.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)





