Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sól drogowa nie jest obojętna dla środowiska – alarmują ekolodzy. Zimą używa się jej tonami

Taki widok to codzienność. Fot. A. Skrago

Ponad 1000 ton soli drogowej i około 500 ton mieszanki piasku z solą wysypali drogowcy,  tylko w Olsztynie, w tym sezonie na asfalt.

Dane te nie obejmują jeszcze lutego, w którym zima zawitała na dobre. Ekolodzy alarmują, sól nie jest obojętna dla środowiska, dlatego trzeba jej używać z umiarem.

Ilość soli wysypana na drogi Olsztyna jest porównywalna z tą sprzed roku, choć do tej pory mowa była o wyjątkowo łagodnej zimie. Jak zapewnia  Zarząd Dróg Zieleni i Transportu, materiał ten używany jest w ilościach niezbędnych do dobrego utrzymania dróg. Duża ilość soli to zabójca roślin. Drzewa i krzewy są w stanie przetrwać zasolenie tylko pod warunkiem, że nie trwa to zbyt długo, dlatego ekolodzy apelują o rozważne stosowanie chlorku soli.

Znaczna część, pojawiających się wiosną, wyrw w asfalcie, to też efekt zasolenia. Jak podają eksperci, słona woda zwiększa naprężenia powstające w asfalcie i wnika w jego szczeliny, a następnie powoli rozsadza materiał.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, sól, piaskarka, solarka
Na Warmii i Mazurach uratowano 9 osób przed zamarznięciem. W nocy spodziewane jest – 25°C

Minus 25 stopni mogą najbliższej nocy pokazać termometry na Warmii i Mazurach. Taka aura nie jest sprzyja bezdomnym i osobom, które nie mają czym ogrzać swoich...

Zamknij
RadioOlsztynTV