Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Smutna wystawa, czyli o konsekwencjach kichnięcia duszą

Przewrócony stołek nawiązuje do mazurskiego zwyczaju wywracania krzeseł i stołków podczas wyprowadzania z domu zwłok.

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie można od dziś oglądać wystawę poświęconą mazurskim cmentarzom i obrzędom pogrzebowym.

Na promującym ją plakacie widać przewrócony stołek, co nawiązuje do mazurskiego zwyczaju wywracania krzeseł i stołków podczas wyprowadzania z domu zwłok.

Komisarz wystawy archeolog Jerzy Łapo zapowiada, że na ekspozycji zatytułowanej „Smutna wystawa czyli o konsekwencjach kichnięcia duszą” zostaną zaprezentowane charakterystyczne, ale też i wyjątkowe cechy obrządku pogrzebowego obowiązującego przed wiekami na Mazurach. Jedną z nich było grzebanie zmarłych głową w kierunku zachodnim. Ta strona świata uznawana była za krainę śmierci – wyjaśnia archeolog, który w ostatnich latach prowadził badania m.in. na przedwojennych cmentarzach w Giżycku, Ławkach i Węgorzewie.

Będzie też można zobaczyć trumienne gwoździe i monety, które wkładano zmarłym w dłonie oraz ubiory, w jakich grzebano zmarłych na dawnych Mazurach.

Wystawa będzie czynna do pierwszych dni grudnia 2013 r. Wstęp jest wolny. (pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Węgorzewo, Mazury
Węgorzewo walczy o zwycięstwo w turnieju miast polskich

Trwa konkurs na najbardziej popularne polskie miasto. Na 3 miejscu plebiscytu jest obecnie Węgorzewo. To jedyne miasto z Warmii Mazur, które jest w pierwszej 10. Węgorzewo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV