Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śmiertelne postrzelenie w czasie interwencji. Policjant usłyszał zarzuty

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zarzut niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przedstawiła olsztyńska prokuratura policjantowi, który podczas interwencji w Wydminach śmiertelnie postrzelił agresywnie zachowującego się 32-letniego mężczyznę.

Do tragicznego zdarzenia doszło w grudniu ubiegłego roku w trakcie interwencji związanej z awanturą domową. Policjantów z Giżycka powiadomiono o mężczyźnie, który dobijał się do jednego z mieszkań w Wydminach. Na miejscu zastali nietrzeźwego 32-latka, jego partnerkę i trójkę dzieci w wieku: rok, 9 i 17 lat.

Jak podawała wówczas policja, obecność funkcjonariuszy nie uspokoiła mężczyzny, który zachowywał się agresywnie i „stwarzał poważne i realne zagrożenie dla wszystkich osób w tym miejscu”. Miał m.in. dusić policjantkę, która uczestniczyła w interwencji. Policjant Mateusz Cz. oddał wówczas jeden strzał z broni służbowej. Wskutek postrzału w klatkę piersiową 32-latek zmarł.

Po trwającym od blisko roku śledztwie Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zdecydowała o przedstawieniu funkcjonariuszowi zarzutu.

Jak poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski, Mateuszowi Cz. zarzucono, że jako funkcjonariusz policji nie dopełnił obowiązków i przekroczył swoje uprawnienia podczas interwencji podjętej wobec Tomasza N.

Podczas próby jego obezwładnienia użył służbowej broni palnej, oddając strzał w klatkę piersiową pokrzywdzonego, co spowodowało u niego obrażenia ciała skutkujące zgonem

– wyjaśnił prokurator.

00:00 / 00:00

Mateuszowi Cz. zarzucono, że oddanym strzałem jednocześnie nieumyślnie spowodował również u Anny D. – znajdującej się w pobliżu 32-latka – „naruszenie czynności narządu ciała na okres powyżej 7 dni”. To policjantka, którą pocisk zranił w rękę.

A poprzez możliwość oddania niekontrolowanego strzału podczas obezwładniania Tomasza N. naraził przebywające w pokoju osoby, w tym troje małoletnich dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

– wynika z zarzutu.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Mateusz Cz. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.

Prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi; zakaz opuszczania kraju oraz zawieszenie w czynnościach służbowych

– przekazał rzecznik prokuratury.

Jak zaznaczył, zarzut sformułowano po zgromadzeniu całokształtu materiału dowodowego m.in. przesłuchań świadków i uzyskaniu opinii biegłych oraz przeprowadzeniu w ostatnim czasie czynności procesowych na miejscu zdarzenia z udziałem biegłego z zakresu balistyki. Według prokuratury, śledztwo w tej sprawie powinno niedługo zakończyć się aktem oskarżenia.

Autor: M. Boguszewski (PAP)/ W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska

 

Tragedia podczas interwencji. Agresywny mężczyzna nie żyje

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policjant, Wydminy, broń, postrzelenie, zarzut, interwencja, ważne, uwaga
Polska reprezentacja remisuje z Meksykiem na początek mundialu

Polska reprezentacja piłkarska zremisowała w swoim pierwszy meczu podczas rozgrywanego w Katarze mundialu. Przeciwnikiem Polaków była reprezentacja Meksyku. Pierwszy mecz grupowy Polacy zremisowali, choć wcale tak...

Zamknij
RadioOlsztynTV