Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Słuchowisko „Bombka z Memmingen”. Premiera w wigilijny wieczór

W wigilijny wieczór zapraszamy na premierę słuchowiska „Bombka z Memmingen” w reżyserii Macieja Mydlaka. To wzruszająca opowieść o heroicznej postawie, pragnieniu wolności i tęsknocie za ojczyzną.  

Słuchowisko to wspólny projekt Radia Olsztyn oraz Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Opowiada ono o Wigilii Bożego Narodzenia w niemieckiej niewoli. 24 grudnia 1944 r. 16-letni Aureliusz Dembiński znajduje się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen. Trafił tam po upadku Powstania Warszawskiego. Jest z dala od rodziny i ukochanej ojczyzny, o którą walczył. Po raz kolejny odebrano mu wolność. Stał się obozowym numerem.

Słuchowisko powstało na podstawie wywiadu, jaki przeprowadziła z nim po wielu latach Wioleta Wróbel z Delegatury IPN w Olsztynie.

Pierwsze spotkanie z Aureliuszem Dembińskim odbyło się 6 lat temu i jeszcze wtedy nie myślałam o tym, że może powstać z tego słuchowisko. Myślałam raczej o reportażu. Trochę ten materiał przeleżał w szufladzie. Teraz nadszedł najlepszy czas. Pan Aureliusz ma 94 lata, więc to dla niego duży prezent.

00:00 / 00:00

Opowieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z życia  Aureliusza Zenona Dembińskiego, który urodził w 1928 r. w Poznaniu. W 1934 r. przeprowadził się do Warszawy wraz z rodzicami Marią i Marianem oraz starszym bratem Bogumiłem. We wrześniu 1943 r. wstąpił w szeregi Armii Krajowej i przyjął pseudonim „Zagłoba”. Od tej pory brał udział w szkoleniach oddziałów bojowych AK poza Warszawą. Zajmował się również kolportażem prasy podziemnej oraz małym sabotażem.

W Powstaniu Warszawskim walczył w kompani „Harcerskiej” Batalionu „Gustaw”, który prowadził ciężkie walki w rejonie ulic Miodowej, Podwala, Ślepej i Piwnej na Starym Mieście. 13 sierpnia 1944 r. cudem uniknął śmierci podczas eksplozji niemieckiego transportera ładunków wybuchowych. 1 września przeszedł kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia. Tam walczył u boku swojego ojca ppor. Mariana Dembińskiego ps. „Albert” w Batalionie „Zaremba-Piorun”.

Po kapitulacji Warszawy wraz z innymi powstańcami trafił do niewoli niemieckiej. Był jeńcem Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) następnie Stalagu VII B Memmingen (Bawaria), gdzie przebywał aż do wyzwolenia przez armię amerykańską w kwietniu 1945 roku. W wrześniu 1945 r. został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po zdemobilizowaniu w 1948 r. zamieszkał w Anglii. Ukończył Technical College i otrzymał tytuł mechanika inżyniera. Przez 35 lat był menagerem w firmie produkującej oprzyrządowanie do produkcji samochodów Ford. W listopadzie 1993 r. przeszedł na emeryturę. Ma trzy córki, ośmioro wnucząt i dwoje prawnucząt. Pomimo tego, że był zmuszony ułożyć sobie życie z dala od ojczyzny, nigdy o niej nie zapomniał.

W słuchowisku wystąpili aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza oraz Teatru Lalek w Olsztynie: Anna Lipnicka, Katarzyna Kropidłowska, Karolina Sadowska, Marian Czarkowski, Maciej Mydlak, Paweł Parczewski, Radosław Jamroż, Marcin Kiszluk, Adam Hajduczenia, Leszek Tekielski i Karol Kiszluk ( chłopiec, syn Marcina Kiszluka). Scenariusz i reżyseria – Maciej Mydlak. Realizacja dźwięku – Paweł Aksiuto. Według pomysłu Wiolety Wróbel, pracownika Delegatury IPN w Olsztynie.

Premiera słuchowiska na antenie Radia Olsztyn w wigilijny wieczór o godzinie 17:05. Oficjalna prezentacja odbędzie się 9 stycznia 2023 roku o godzinie 12.00 w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

Redakcja: Ł. Sadlak/M. Rutynowski za J. Golon
Film: P. Getka

 

Więcej w słuchowisko, IPN, video, wideo, Bombka z Memmingen
Dorociński jako Witkacy. Czy ten film pokaże pikantne fakty z jego życia? 

- Zmierzenie się z legendą, z artystą totalnym jakim był Witkacy, było moim marzeniem. Jestem wdzięczny Maćkowi Kawalskiemu za zaufanie i powierzenie mi tej roli. Wiem,...

Zamknij
RadioOlsztynTV