Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Śledczy pracują nad sprawą kradzieży szczątków ludzkich

Fot. Łukasz Węglewski

Olsztyńscy śledczy chcą wyjaśnić, kto i po co okrada groby ze szczątków pochowanych w nich ludzi. Tylko w tym roku odnotowano kilka takich przypadków.

Olsztyńscy śledczy chcą m.in. ustalić, czy makabrycznych kradzieży dokonuje ta sama osoba, czy różni sprawcy. Olsztyńska prokuratura podjęła próbę wyjaśnienia kradzieży szczątków ludzkich po tym, jak nieznani sprawcy okradli jeden z grobów na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie. Jak poinformował rzecznik prasowy olsztyńskiej Prokuratury Okręgowej Zbigniew Czerwiński, postępowanie prowadzone jest z art. 262 par. 2 kodeksu karnego, który mówi, że „kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Rozbity grobowiec i pustą trumnę w ostatnim czasie zauważyli pracownicy cmentarza, którzy zaalarmowali policję. Policyjnym technikom na miejscu zdarzenia udało się zabezpieczyć ślady, które mogą pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży. Na razie jednak śledczy nie mają pojęcia, kto i po co okradł grobowiec.

Ponieważ jednak do podobnych kradzieży doszło m.in. w Elblągu i Lęborku (woj. pomorskie) i Gdyni śledczy z Olsztyna chcą ściągnąć akta tamtych postępowań.

– Może natkniemy się w nich na coś, co naprowadzi nas na trop sprawców. To sprawa wyjątkowo przykra i nietypowa, zrobimy wszystko, by ustalić, kto i po co okradł grób – przyznał Zbigniew Czerwiński i dodał, że pierwsze akta już do Olsztyna spływają. Zmiana przepisów dotyczących śledztw pozwala prokuratorom na sięgnięcie po sprawy oprowadzone w innych jednostkach, które zostały np. umorzone. Śledczy nie wykluczają żadnej z wersji. Jak przyznał Czerwiński prowadzący sprawę będą m.in. rozważać, czy ukradzione szczątki nie są wykorzystywane do eksperymentów paramedycznych.

W ocenie prof. Wojciecha Maksymowicza, dziekana olsztyńskiego wydziału medycznego skradzione z grobów szczątki nie mogą być użyte w celach naukowych.

– Takie przypadki zna historia medycyny, ale współcześnie nie wchodzi to w grę, kwestie używania zwłok w celach naukowych są ściśle uregulowane. Na naszym wydziale posługujemy się wyłącznie zwłokami osób, które za życia złożyły oświadczenie woli, po zakończeniu badań prochy tych osób będziemy chować w poświęconej ziemi na cmentarzu – podkreślił prof. Wojciech Maksymowicz.

Sprawy kradzieży zwłok z Lęborka, czy Gdyni nie zostały wyjaśnione. Na koniec października śledztwo w tej sprawie umorzyła także prokuratura w Elblągu.

Wykonana w tym postępowaniu została m.in. opinia biegłego, który dokładnie ustalił, jakie fragmenty zwłok zostały ukradzione z trzech trumien, które spoczywały w rodzinnym grobowcu. Przesłuchaliśmy świadków, ale nie wyjaśniliśmy ani kto, ani po co dokonał tak makabrycznej kradzieży przyznała PAP prokurator rejonowa z Elbląga Jolanta Rudzińska.

Śledczy, którzy pracują nad sprawą makabrycznych kradzieży zwracają uwagę, że do takich zdarzeń w tym roku doszło w sąsiadujących regionach, tj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, sledztwo, zwłoki, ludzkie szczątki, dochodzenie, cmentraz, kradzież zwłok
Śledztwo ws. spółki Remedium będzie przedłużone

Miał być atrakcyjny zysk z lokat - zamiast tego jest strata pieniędzy. Po raz kolejny zostanie przedłużone prokuratorskie śledztwo. Przynajmniej o kilka miesięcy wydłuży się dochodzenie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV