Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Skarby w Muzeum Warmii i Mazur. Udostępniono kilkaset nowych eksponatów

Fot. Łukasz Węglewski

Prawie tysiąc eksponatów otrzymało od darczyńców lub pozyskało Muzeum Warmii i Mazur w minionym roku. Od dziś najciekawsze z nich są prezentowane w olsztyńskim zamku.

Jak poinformowała zastępca dyrektora olsztyńskiego muzeum dr Kinga Raińska, w sumie otrzymano, pozyskano lub kupiono prawie tysiąc obiektów, z czego 815 to dary.

Był to dla nas naprawdę bardzo korzystny rok, szczególnie dla działu sztuki współczesnej, który wzbogacił się o ponad 500 obiektów, w tym plakaty reklamowe autorstwa Alfreda Hałasy, a także 128 obrazów Hieronima Skurpskiego oraz jego szkicowniki, które trafiły do zbiorów naszej biblioteki.

Pamiątki sentymentalne

Darczyńcy przekazują często przedmioty, które mają dla nich wartość sentymentalną, a jednocześnie stanowią ważne pamiątki dziejów regionu.

Przykładem jest przekazany do Domu „Gazety Olsztyńskiej” album fotograficzny i zdjęcia dokumentujące działalność Wojciecha Gromadeckiego, który w latach 1931-1934 był nauczycielem szkoły polskiej w Brąswałdzie, a do października 1938 roku w Olsztynie. Te często unikatowe i dotąd niepublikowane zdjęcia stanowią wyjątkowy zapis działalności polskich szkół na Warmii.

Zabytki archeologiczne

Jak co roku, ważną część nabytków stanowią zabytki archeologiczne, przekazane przez osoby prywatne i instytucje. Wśród najstarszych jest krzemienny grot strzały do łuku z drugiej połowy III tys. p.n.e., znaleziony w Bartągu. Jest też unikalne naczynie gliniane odkryte podczas badań wykopaliskowych na obwodnicy Olsztyna, datowane na schyłek III – początek II tys. p.n.e.

Ze średniowiecza pochodzą zabytki wyorane z pola w okolicach Bartoszyc: masywne żeleźce topora (ok. XIII-XV w.), które służyło do pracy w drewnie, oraz doskonale zachowany kord, tj. długa broń biała z XV w.

Skarb von Finckensteinów

Do zbiorów muzeum przekazano też część tzw. „skarbu von Finckensteinów”, czyli ukrytych w 1945 r. rodzinnych pamiątek pruskiego rodu hrabiów Finckensteinów, dawnych właścicieli dworu w Gubławkach. Zakopane w blaszanych bańkach przedmioty zostały odkryte przypadkowo w 2017 roku nad Jeziorakiem.

Są to m.in. notesy z osobistymi zapiskami Hansa-Joachima von Finckensteina z I wojny światowej, radzieckie notatki wykonane w majątku po zajęciu go przez Armię Czerwoną, a także przedmioty osobiste, w tym odznaczenia i odznaki, portfel i spinki.

Wystawa muzealnych nabytków z 2021 roku będzie dostępna dla zwiedzających do 27 lutego.

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Muzeum Warmii i Mazur. Fot. Łukasz Węglewski

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za M. Boguszewski (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, dary, Muzeum Warmii i Mazur, eksponaty, pamiątki, skarby, poamiątki
Kolejny dzień poszukiwań. Akcję zorganizował syn zaginionego mężczyzny

Kilkadziesiąt osób szukało zaginionego Jerzego Śliwczyńskiego z Olsztyna. Przeszukiwali teren między Olsztynem a Bartągiem. Akcję zorganizował Jarosław Śliwczyński, syn zaginionego. Na apel odpowiedzieli jego znajomi. Jesteśmy kolegami z...

Zamknij
RadioOlsztynTV