Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Senatorowie rozmawiają o problemach, z jakimi boryka się branża mleczarska

Fot. A. Piedziewicz

Czy producentom mleka jest po drodze z protestującymi rolnikami? Między innymi o tym senatorowie z komisji rolnictwa rozmawiają z branżą mleczarską.

W środę senatorowie z komisji rolnictwa rozpoczęli trzydniową wizytę studyjną w gospodarstwach i zakładach przetwórczych. Na początek odwiedzają województwo warmińsko-mazurskie. Zaczęli od Polmleku w Lidzbarku Warmińskim.

Województwo jest jednym z najważniejszych producentów mleka i przetworów mlecznych. Senator Trzeciej Drogi Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że w regionie ta branża ma możliwość znaczącego rozwoju.

Warmia i Mazury mają potencjał. 24 tysiące kilometrów kwadratowych – to duży region, a połowa to użytki rolne i około 30 procent to użytki zielone. Ale ważna kwestia to oczywiście stworzenie dogodnych warunków do rozwoju rolnictwa, dla młodych następców tej niełatwej produkcji

– powiedział senator Brzezin.

Senatorowie chcą dyskutować o problemach, z jakimi boryka się branża mleczarska. Podobnie jak protestujący rolnicy, mleczarze nie zgadzają się na unijny Zielony Ład. Obawiają się, że wymusi on znaczące wzrosty kosztów produkcji, a to w konsekwencji zmniejszy konsumpcję i tym samym dochody.

On jest nie do przyjęcia przez europejskich rolników, jak również rolników polskich. On by bardzo uderzył w polskich producentów mleka, w rolników, bo rzeczywiście ograniczenia byłyby znaczące, a konsekwencje – zdecydowanie duże

– ostrzegał senator Trzeciej Drogi Ryszard Bober, przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.

Z drugiej strony – w odróżnieniu od protestujących rolników, mleczarze nie chcą zamykania granicy z Ukrainą. Powodem jest polski eksport mleka i przetworów mlecznych na ten rynek.

Jak się tylko pojawiają poważne problemy na granicy, od razu jest problem z przerobem mleka i sprzedażą tych produktów. My to odczuwamy już od ponad roku, bo my również eksportujemy na rynek ukraiński, w ogóle mleczarstwo bardzo dużo tam eksportuje i nam nie zależy na tym, żeby granicę zamykać

– przyznał Jerzy Borucki, prezes Polmleku.

Polska branża mleczarska eksportuje około 30 procent produktów. 6 procent całej produkcji idzie właśnie na Ukrainę.

Wizyta studyjna senatorów z komisji rolnictwa potrwa trzy dni i obejmie kilka miejscowości w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Jej efektem mają być rekomendacje, które zostaną przedstawione na forum Senatu i przesłane ministerstwu rolnictwa.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w rolnicy, senator, Gustaw Marek Brzezin, branża mleczarska, Jerzy Borucki
Brzezin i Włodkowski komentują wyniki wyborów. Posłuchaj

W studiu przy Radiowej 24 powyborcze komentarze. Według sondażowych wyników do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 36,8% głosów mieszkańców. Drugie miejsce przypadło Prawu i Sprawiedliwości...

Zamknij
RadioOlsztynTV