Aktualności, Aplikacja mobilna, Lidzbark Warm., Region, Regiony
Senatorowie rozmawiają o problemach, z jakimi boryka się branża mleczarska
Czy producentom mleka jest po drodze z protestującymi rolnikami? Między innymi o tym senatorowie z komisji rolnictwa rozmawiają z branżą mleczarską.
W środę senatorowie z komisji rolnictwa rozpoczęli trzydniową wizytę studyjną w gospodarstwach i zakładach przetwórczych. Na początek odwiedzają województwo warmińsko-mazurskie. Zaczęli od Polmleku w Lidzbarku Warmińskim.
Województwo jest jednym z najważniejszych producentów mleka i przetworów mlecznych. Senator Trzeciej Drogi Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że w regionie ta branża ma możliwość znaczącego rozwoju.
Warmia i Mazury mają potencjał. 24 tysiące kilometrów kwadratowych – to duży region, a połowa to użytki rolne i około 30 procent to użytki zielone. Ale ważna kwestia to oczywiście stworzenie dogodnych warunków do rozwoju rolnictwa, dla młodych następców tej niełatwej produkcji
– powiedział senator Brzezin.
Senatorowie chcą dyskutować o problemach, z jakimi boryka się branża mleczarska. Podobnie jak protestujący rolnicy, mleczarze nie zgadzają się na unijny Zielony Ład. Obawiają się, że wymusi on znaczące wzrosty kosztów produkcji, a to w konsekwencji zmniejszy konsumpcję i tym samym dochody.
On jest nie do przyjęcia przez europejskich rolników, jak również rolników polskich. On by bardzo uderzył w polskich producentów mleka, w rolników, bo rzeczywiście ograniczenia byłyby znaczące, a konsekwencje – zdecydowanie duże
– ostrzegał senator Trzeciej Drogi Ryszard Bober, przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.
Z drugiej strony – w odróżnieniu od protestujących rolników, mleczarze nie chcą zamykania granicy z Ukrainą. Powodem jest polski eksport mleka i przetworów mlecznych na ten rynek.
Jak się tylko pojawiają poważne problemy na granicy, od razu jest problem z przerobem mleka i sprzedażą tych produktów. My to odczuwamy już od ponad roku, bo my również eksportujemy na rynek ukraiński, w ogóle mleczarstwo bardzo dużo tam eksportuje i nam nie zależy na tym, żeby granicę zamykać
– przyznał Jerzy Borucki, prezes Polmleku.
Polska branża mleczarska eksportuje około 30 procent produktów. 6 procent całej produkcji idzie właśnie na Ukrainę.
Wizyta studyjna senatorów z komisji rolnictwa potrwa trzy dni i obejmie kilka miejscowości w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Jej efektem mają być rekomendacje, które zostaną przedstawione na forum Senatu i przesłane ministerstwu rolnictwa.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska