Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sądy okręgu olsztyńskiego łagodzą obostrzenia. Sprawdź, co się zmieni

Sąd Okręgowy w Olsztynie. Fot. P. Getka

Ze względu na poprawiającą się sytuację epidemiczną, w olsztyńskim Sądzie Okręgowym oraz w sądach rejonowych okręgu olsztyńskiego, odwołano istotne ograniczenia.

O szczegółach mówił sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski – rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie:

Został przywrócony udział publiczności, w tym mediów w rozprawach i posiedzeniach jawnych. Oznacza to, że uczestnictwo w takiej wokandzie nie będzie już wymagało wcześniejszego zgłoszenia w odpowiednim wydziale i uzyskania specjalnej karty wstępu. Ponadto, w zakresie bezpośredniej, osobistej obsługi petentów wznowione zostało funkcjonowanie Biura Obsługi Interesantów, Biura Podawczego, Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego, komórki Obrotu Zagranicznego oraz Wydziałów i Oddziałów Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Trzeba również pamiętać, że niektóre procedury w budynkach sądów nadal obowiązują:

W budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie nadal realizowane są procedury mające na celu utrzymanie bezpieczeństwa i ochronę zdrowia pracowników sądu oraz osób odwiedzających sąd. Polegają one m. in. na tym, że do budynku sądu wpuszczane są wyłącznie osoby mające usta i nos zasłonięte maseczką ochronną. Poza tym każda osoba wchodząca do budynku zobowiązana jest poddać się pomiarowi temperatury ciała – dotyczy to interesantów i pracowników (w tym sędziów) Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Do budynku sądu nie będą wpuszczane osoby, które nie zgodzą się na pomiar temperatury lub będą miały temperaturę na poziomie 38 stopni Celsjusza i wyżej.

W sądach rejonowych w Nidzicy, Mrągowie, Lidzbarku Warmińskim, Piszu i Bartoszycach zostały już wydane zarządzenia o wznowieniu bezpośredniej obsługi interesantów,  jak również zniesieniu ograniczenia dotyczącego udziału publiczności, w tym mediów w rozprawach i posiedzeniach jawnych.

W Sądzie Rejonowym w Szczytnie luzowanie obostrzeń będzie wprowadzane od 14 czerwca 2021 r. Od tego dnia ma być tam wznowiona bezpośrednia obsługa interesantów, natomiast udział publiczności, w tym mediów w rozprawach i posiedzeniach jawnych uzależniony będzie od decyzji sędziego sprawozdawcy.

W najbliższych dniach część ograniczeń przestanie obowiązywać także w Sądzie Rejonowym w Biskupcu. Sąd w Biskupcu już w najbliższy poniedziałek będzie pracował do godz. 18, a od 15 czerwca 2021 r. wznowi osobistą obsługę interesantów w Biurze Podawczym. Jednak udział publiczności w wokandach sądowych nadal możliwy będzie  wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu w odpowiednim Wydziale Sądu zamiaru uczestnictwa w rozprawie lub posiedzeniu i otrzymaniu karty wejścia na salę rozpraw.

W Sądzie Rejonowym w Olsztynie bezpośrednia obsługa interesantów była zachowana przez niemal cały czas trwającej pandemii od „odmrożeń” sądu, które miały miejsce w maju 2020r., a pozostałe ograniczenia zostaną zniesione w miarę poprawy sytuacji epidemicznej.

Z kolei Sąd Rejonowy w Giżycku do 25 czerwca 2021 r. nie planuje zmian w swojej działalności. Na tę chwilę wprowadzone wcześniej obostrzenia utrzymywane są także w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie.

Wszystkie informacje znajdują się także na stronach internetowych sądów.

 

Autor: P. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, ograniczenia
Użyli siły i skuli kajdankami mężczyznę bez maseczki. Strażnicy miejscy staną przed sądem

Dwoje strażników miejskich z Ełku stanie przed sądem. Prokuratura postawiła funkcjonariuszom zarzuty przekroczenia uprawnień. W marcu dwoje strażników miejskich użyło siły wobec mężczyzny bez maseczki. Ełczanin...

Zamknij
RadioOlsztynTV