Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany na czas wakacji. Nowe limity i zasady bezpieczeństwa

Fot. PAP Foto

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Członkowie rządu podkreślili, że luzowanie obostrzeń możliwe jest dzięki coraz większej liczbie osób zaszczepionych.

Dodali, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Dlatego wprowadzane zasady mogą być modyfikowane. Nadal musimy zachować czujność i odpowiedzialność – zakrywać nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymać dystans oraz dezynfekować ręce.

Zmiany od 13 czerwca umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Zwiększona będzie liczba wiernych w świątyniach – do 50% obłożenia.

Od 26 czerwca  więcej widzów będzie mogło pójść od kin i teatrów. Otwarte będą też dyskoteki. Więcej osób będzie mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji.

Co się zmieni po 26 czerwca?

  • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
  • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
  • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
  • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
  • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
  • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
  • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od 26 czerwca Polska przejdzie na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja
Rząd przedstawił etapy znoszenia obostrzeń. Sprawdź, kiedy otwarte będą poszczególne branże

Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili podczas konferencji prasowej zaplanowany harmonogram. Może...

Zamknij
RadioOlsztynTV