Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd Najwyższy zdecydował, kto zajmie się sprawą Helpera

Fot. Archiwum RO

Decyzją Sądu Najwyższego sprawę nieprawidłowości w działalności Stowarzyszenia „Helper” rozpozna Sąd Okręgowy w Olsztynie. Tym samym nie został uwzględniony wniosek o przekazanie sprawy innemu równorzędnemu sądowi z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.

Akt oskarżenia przeciwko 42 osobom wpłynął do olsztyńskiego sądu okręgowego. Stowarzyszenie „Helper” na przestrzeni lat 2010-2017 uzyskało dotacje celowe na finansowanie zadań publicznych w środowiskowych domach samopomocy w gminach: Purda, Reszel, Jedwabno i Olsztyn. Sąd okręgowy w uzasadnieniu wniosku o przekazanie sprawy zwrócił uwagę, że wśród oskarżonych są wysocy funkcjonariusze samorządowej władzy wykonawczej (m.in. urzędujący prezydent Olsztyna), która statutowo jest zobowiązana do współpracy z organami władzy sądowniczej. Ponadto, jak uzasadnił sąd, sprawa „Helpera” budzi silne emocje i jest sprawą o politycznych konotacjach.

Po rozpoznaniu wniosku Sąd Najwyższy uznał, że nie zasługuje on na uwzględnienie. W uzasadnieniu wskazał, że „autorytet właściwego miejscowo sądu buduje sprawne, bez zbędnej zwłoki, przeprowadzenie każdego postępowania i wydanie, na podstawie wnikliwej i bezstronnej oceny dowodów, sprawiedliwego orzeczenia, niezależnie od tego, jakie funkcje pełnili lub pełnią osoby, których ono dotyczy”.

Olsztyński sąd okręgowy nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Helper, wniosek, sąd okręgowy, wymiar sprawiedliwości
Sprawa Amber Gold. Dlaczego sąd nie rozpatrzy dziś zażalenia prokuratury?

Z powodu choroby sędziego Sąd Okręgowy w Elblągu nie rozpatrzy w środę zażalenia prokuratury na umorzenie postępowania wobec prokurator Barbary K., która w latach 2009-2012 prowadziła...

Zamknij
RadioOlsztynTV