Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 64 miliony złotych! To rządowe fundusze na reaktywowanie zlikwidowanych w regionie linii autobusowych

Fot. M. Lewiński

Ile nowych linii autobusowych powstanie w przyszłym roku w województwie warmińsko-mazurskim? Tego dowiemy się za niecałe dwa tygodnie.

Trwa nabór wniosków do przyszłorocznej edycji rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. To finansowe wsparcie dla samorządów, które chcą odtwarzać zlikwidowane linie między miejscowościami albo tworzyć  zupełnie nowe linie. Dopłata wynosi 3 złote do każdego kilometra trasy. – Gorąco zachęcam samorządowców naszego regionu do tego, by umożliwić mieszkańcom pełen dostęp do usług publicznych, do transportu publicznego – mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Ustawę o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych uchwalono w 2019 roku. Od tamtej pory liczba linii korzystających z dofinansowania cały czas rośnie. Jedną z pierwszych gmin w regionie, które zdecydowały się skorzystać z funduszu, była gmina Stawiguda. Jej wójt Michał Kontraktowicz zapowiedział, że w nowym naborze na pewno złoży wniosek – obecnie w gminie funkcjonuje 5 linii, w przyszłym roku gmina będzie chciała mieć ich 6. Wójt Stawigudy przyznaje przy tym, że z powodu pandemii trudno ocenić realne zainteresowanie autobusami, ale jego zdaniem warto ten program rozwijać.

Zdecydowanie jest to zaburzone, nie mogę dziś opierać się na statystykach, bo one nie są realne do oceny tego działania. My musimy to utrzymać, musimy starać się rozwijać linie, by przekonać mieszkańców do korzystania z transportu publicznego. Też należy się spodziewać, że mieszkańcy potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do tego, że kursuje autobus i że ta usługa jest zawsze dostępna

– mówił wójt gminy Stawiguda.

00:00 / 00:00

Mimo pandemii są linie mocno obłożone. W powiecie braniewskim , funkcjonowały 3 linie z rządowymi dopłatami, jedna z nich została jednak wycofana z programu. Okazało się, że bez rządowych dopłat zaczyna zarabiać na siebie, bez rządowych dopłat.

Jeden z kursów – to jest Braniewo – Płoskina – Długobór – Pieniężno – bardzo dobrze się sprawdził, jest wręcz 80 procentowe obłożenie pojazdu, także przewoźnik zaczął mieć już zyski z tego kursu

– informuje starosta braniewski Karol Motyka.

00:00 / 00:00

W tym roku dzięki funduszowi,  w województwie warmińsko-mazurskim funkcjonowało ponad 160 linii autobusowych o łącznej długości ponad 4 tysięcy kilometrów. Rządowy program dopłacał do nich prawie 12 milionów złotych. Na przyszły rok, dla województwa przewidziano prawie 64 miliony. Wnioski należy składać do 15 grudnia.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski/tek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, ustawa, autobus, samorządy, linie autobusowe
Szczególny moment historycznej krainy. Samorządy powołały Stowarzyszenie – Szlak Świętej Warmii

Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów - Szlak Świętej Warmii - tak brzmi pełna nazwa stowarzyszenia samorządowego, które założycielskie spotkanie odbyło się w Zamku Biskupów Warmińskich w...

Zamknij
RadioOlsztynTV