Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rzeczywistość popegeerowska

Czworak popegeerowski w Grunwaldzie. Fot. Łukasz Węglewski

Od likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych mijają 23 lata.

W osiedlach popegeerowskich przychodzą na świat kolejne pokolenia, dla których opowieści dziadków i rodziców o deputatach, dodatkach i premiach za wzrost produkcji i nadgodziny, o węglu przed sezonem grzewczym, czy koloniach dla dzieci brzmią jak bajka.

Dzisiejsza rzeczywistość byłych pracowników PGR-ów i ich rodzin jest często dramatyczna. Osiedla i wioski wyludniają się, kto może wyjeżdża zagranicę. Zostają starsi, schorowani albo ci, którzy nie mają żadnych szans na pracę w Niemczech, Holandii, czy Wielkiej Brytanii.

Ubóstwo, brak perspektyw i wielkie poczucie krzywdy i osamotnienia – to można zobaczyć i o tym można usłyszeć odwiedzając popegeerowskie bloki i czworaki. Marginalizacja tego środowiska stała się faktem. Czy jest to wciąż przejściowe zjawisko, czy może już trwały proces?

Posłuchaj raportu Alicji Kulik

00:00 / 00:00

Gośćmi audycji Samo Życie byli: dr Lidia Domańska z Katedra Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UWM, prof. Eugeniusz Niedzielski – kierownik Katedry Organizacji i Zarządzenia Wydział Nauk Ekonomicznych UWM i dr Jan Rzeszutek z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie.

Cibórz (powiat działdowski) – zabudowania popegeerowskie. Fot. Łukasz Węglewski

Sitno (powiat olsztyński) – blok popegeerowski. Fot. Łukasz Węglewski

Zabudowania popegeerowskie w Grunwaldzie (powiat ostródzki). Fot. Łukasz Węglewski

Więcej w Grunwald, PGR, Samo Życie, Cibórz
Nowe zasady naboru do szkół i przedszkoli

Jeszcze w minionym roku szkolnym dyrektorzy olsztyńskich szkół zachęcali rodziców z poza miasta, aby zapisywali swoje dzieci do podstawówek i gimnazjów w mieście. Dziś sytuacja odwróciła...

Zamknij