Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Rząd dofinansuje wymianę pieców i docieplenie domów. W Olsztynie podpisano pierwsze umowy z programu „Czyste powietrze”
W Olsztynie podpisano osiem pierwszych umów z rządowego programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można m.in. otrzymać dofinansowanie na wymianę pieców i termomodernizację domów.
Do końca stycznia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje zawrzeć 40 umów. – Ja dostanę dofinansowanie na kocioł na pelet – powiedział nam pan Piotr, beneficjent programu.
To ekologiczna forma ogrzewania domu. W moim przypadku dofinansowanie wyniesie około 30%, czyli 4,5 tys. złotych
– dodał.
O pieniądze na wymianę pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych mogą starać się właściciele i współwłaściciele budynków. Można otrzymać nawet do 90 % dofinansowania. Celem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
– Głównym celem jest likwidacja tzw. niskiej emisji – dodała Hanna Teodorowicz, koordynatorka programu z WFOŚiGW w Olsztynie. Ale od początku roku nie są przyjmowane nowe wnioski o dofinansowania. Powodem przerwy jest konieczność zaktualizowania systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.
Beneficjenci będą zwolnieni z podatku dochodowego od kwoty, którą otrzymają
– podkreślała Hanna Teodorowicz.
W skali całego kraju budżet przedsięwzięcia wynosi 103 miliardy złotych. Rząd zapewnia, że finansowanie jest i pochodzi z kilku źródeł – opłaty paliwowej, przychodów z handlu uprawnieniami do emisji CO2, budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i unijnych dotacji. Ale z tym ostatnim źródłem jest problem. Możliwe, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia nie będzie dofinansowywać tego programu, w którym – mimo wszystko – piece wymienia się na takie, które korzystają z paliw kopalnych – czyli zarówno węgla i gazu. O tych wątpliwościach mówił nawet wiceprezes Narodowego Funduszu.
Ministerstwo środowiska podtrzymuje natomiast, że program będzie realizowany przez 10 lat.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio