Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ryszard Kuć: zagospodarowanie odpadów to podstawowe zadanie każdej gminy

Ryszard Kuć, wiceprezydent Olsztyna. Fot. K. Ośko

Dzień po oficjalnym przedstawieniu nowy wiceprezydent Olsztyna był gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn. Ryszard Kuć, przez 30 lat związany z koleją, będzie zajmował się spółkami miejskimi i odpowiadał za dwie ważne inwestycje – budowę kolejnego odcinka linii tramwajowej oraz elektrociepłowni.

Druga z nich budzi sprzeciw wielu mieszkańców, ponieważ energia ma być pozyskiwana z odpadów. Prawdopodobnie jednak na tę inwestycję zabraknie miastu 100 milionów złotych. Jej przeciwnikiem jest m.in. wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który zapowiedział niedawno, że postara się przekonać wicepremiera Mateusza Morawieckiego, żeby rząd nie przekazywał pieniędzy na planowaną elektrociepłownię. Gość Porannych Pytań liczy, że ci, którzy nie są zwolennikami budowy spalarni śmieci, zmienią zdanie. – Zagospodarowanie odpadów to podstawowa kwestia dla każdej gminy. My, jako społeczeństwo musimy zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba coś z nimi zrobić.

Inwestycja tramwajowa jest natomiast niezagrożona. Ryszard Kuć ma nadzieję, że mieszkańcy unikną takich problemów jak w przypadku pierwszej nitki. Wtedy większość miasta była rozkopana i w Olsztynie tworzyły się duże korki. – Zespół ludzi, który pracował przy pierwszym etapie doświadczył wielu niedogodności. Teraz wydaje się, że mamy opanowany program działania. Co czwartek spotykamy się w tej sprawie.

Nowy wiceprezydent Olsztyna jest też zwolennikiem stworzenia połączeń szybkiej kolei miejskiej, wykorzystującej istniejące tory kolejowe. Każdy system transportu, który jest w mieście zazwyczaj znajduje klientów. W Olsztynie powinno być połączenie z Gutkowem, a w przyszłości być może z Jonkowem.

 

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Ryszardem Kuciem

00:00 / 00:00

(kos)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolej, tramwaje, linia tramwajowa, spalarnia śmieci, wiceprezydent Olsztyna
Bogusław Szwedowicz: sądzę, że moja działalność nie przysporzyła Platformie Obywatelskiej minusów

Olsztyn ma nowego wiceprezydenta. Ryszard Kuć, dyrektor Zakładu Przewozów Regionalnych zmienił na stanowisku Bogusława Szwedowicza. Były już zastępca Piotra Grzymowicza, gościł w Porannych Pytaniach Polskiego Radia...

Zamknij
RadioOlsztynTV