Aktualności, Aplikacja mobilna
Ruszyły matury, które potrwają do 25 maja. Wolność jednym z tematów egzaminu pisemnego z języka polskiego
Ponad 269 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Na Warmii i Mazurach egzamin dojrzałości zdaje 12 tysięcy tegorocznych maturzystów. Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowymdo wyboru były dwa tematy:
- Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się do podanego fragmentu Dziadów cz.3 całego dramatu oraz wybranego tekstu kultury.
- Wiersz do interpretacji – „Samotność” Anny Świrszczyńskiej.
Jeszcze przed otwarciem arkuszy, maturzyści mówili jakich tematów się spodziewają.
W tym roku ze względu na strajk nauczycieli do końca ważyły się losy tego egzaminu. Dyrektorzy szkół mieli problemy z wystawieniem ocen oraz zwołaniem rad pedagogicznych, na których byłoby kworum. Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło, tylko nikt nie przewidział głupiego żartu, który sparaliżował w wielu polskich szkołach rozpoczęcie egzaminu pisemnego z języka polskiego o czasie. Jak informuje Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty, ktoś rozesłał maile z informacją o podłożonej bombie w jednej ze szkół w Ostródzie. Po sprawdzeniu pomieszczeń okazało się, że jest to fałszywy alarm, a maturzyści z lekkim opóźnieniem rozpoczęli egzamin.
Na pisemną część matury z języka polskiego uczniowie mieli niespełna trzy godziny. Byli tacy, którzy wychodzili przed czasem twierdząc, że egzamin nie był trudny.
O godzinie 14 rozpoczął się egzamin z języka polskiego z poziomie rozszerzonym. We wtorek (7 maja) egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z łaciny i kultury antycznej. Na środę (8 maja) zaplanowano egzamin z języka angielskiego. W kolejnych dniach odbywać się będą egzaminy z innych języków.
Język angielski, geografia, matematyka, język polski i biologia to najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów przedmioty zdawane pisemnie na poziomie rozszerzonym – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, obcego i matematyki na poziomie podstawowym. Musi też zdać co najmniej jeden egzamin pisemny z przedmiotów do wyboru i dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.
Egzaminy pisemne potrwają od 6 do 23 maja, ustne do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala samodzielnie. Wyniki matur ogłoszone zostaną 4 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio