Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ruszył nabór wniosków o rekompensaty za klęski żywiołowe lub ASF


Rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać wnioski o wsparcie finansowe do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Maksymalna kwota wsparcia to 300 tysięcy złotych, ale nie każdy poszkodowany może złożyć wniosek – wyjaśnia Krzysztof Tyszkiewicz z warmińsko-mazurskiego oddziału agencji.

Wysokość szkód musi być nie mniejsza niż 30% produkcji rolnej poniesionej w okresie ostatnich 3 lat. Chyba że dotyczy to trzody chlewnej – jeżeli jest decyzja o likwidacji stawa, wtedy jest 100%.

00:00 / 00:00

Przez pandemię i problemy z niej wynikające nabór nie ma daty końcowej, jest ciągły.

00:00 / 00:00

Dotacja może być przyznana na przykład na odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów, odbudowę zniszczonych budynków czy zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych. Z kolei rolnik, którego gospodarstwo zostało poszkodowane przez ASF, rekompensatę może otrzymać na inwestycje niezwiązane z produkcją świń.

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnik, ARiMR, straty, ASF
Od początku roku wykryto ponad 100 przypadków afrykańskiego pomoru świń

Od początku roku na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego odnotowano 106 przypadków afrykańskiego pomoru świń. Cztery ostatnie dotyczą powiatu olsztyńskiego. Inspekcja weterynaryjna wykryła także m.in. 6 przypadków...

Zamknij
RadioOlsztynTV